Heger: Část peněz z daně na cigarety by měla končit ve zdravotnictví | E15.cz

Heger: Část peněz z daně na cigarety by měla končit ve zdravotnictví

Leoš Heger
Leoš Heger
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Při dalším zvýšení spotřebních daní u cigaret by část výnosu mohla směřovat přímo do zdravotnictví. V dnešním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Další možností, jak přenést odpovědnost za nákladnou zdravotní péči více na občany, je podle něj například zvýšení plateb u zdravotního pojištění lidem, kteří dělají rizikové sporty.

Heger uvedl, že je zastáncem dalšího zvýšení daně u tabáku a přeje si, aby prostředky z ní šly na zdravotní péči. Zatím ale prý má pouze „vágní příslib“ ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), že při případném dalším zvýšení daně u cigaret bude část vyčleněna na financování zdravotnictví.

Upozornil na to, že výběr ze spotřební daně u tabáku je v desítkách miliard korun. Tímto způsobem tedy kuřáci na svou zdravotní péči připlácí. Peníze ale končí ve státním rozpočtu, kde je těžké vydobýt je pro zdravotnictví.

Premiér Petr Nečas nedávno uvedl, že není zastáncem zvyšování spotřebních daní u cigaret a tabákových výrobků. Je sice prý militantní odpůrce kouření, u tabáku se podle něj ale nepotvrdilo pravidlo, podle kterého má vyšší zdanění přinést jejich vyšší výnos.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák se v dnešní televizní debatě vyslovil pro to, aby lidé byli více motivováni k péči o své zdraví. Pojišťovny by podle něj měly dostat možnost nabízet dva druhy pojistných plánů. Podmínkou levnější varianty by bylo například to, že lidé chodí na pravidelné preventivní prohlídky. Také podle Horáka by měly peníze vybrané na dani u tabáku směřovat do zdravotnictví.

Heger nicméně upozornil na to, že kromě kouření, jehož škodlivost je prokazatelná, je velmi složité označit některé produkty za nezdravé a uvalit na ně například vyšší daň. Ministerstvo podle něj uvažuje ještě o tom, že by si lidé více připláceli za rizikové sporty, podobně jako je tomu u cestovního pojištění.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video