Hrad se musí omluvit Peroutkově vnučce za tvrzení o Hitlerovi | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Hrad se musí omluvit Peroutkově vnučce za tvrzení o Hitlerovi

Hrad se musí omluvit Peroutkově vnučce za tvrzení o Hitlerovi
Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda Peroutky
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Kancelář prezidenta republiky se musí omluvit vnučce Ferdinanda Peroutky za výroky Miloše Zemana, který novináře opakovaně označil za autora článku "Hitler je gentleman". Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka napsal "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky", ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Dnešní rozhodnutí pražského městského soudu je pravomocné.

Omluvu za dehonestující výroky musí Hrad Kaslové zaslat dopisem do sedmi dnů od právní moci rozsudku, navíc ji musí po dobu 30 dnů vyvěsit na svých webových stránkách. Omlouvat se bude Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře, nikoliv Zeman, který výroky vyřkl při výkonu funkce, a ne jako soukromá osoba.

Prezident pronesl výroky o Peroutkovi loni v lednu na konferenci k 70. výroční osvobození Osvětimi. Historici následně upozornili na to, že Peroutka zmíněný článek nenapsal a že autorem citátu o vlcích je novinář Jan Stránský. Prezident trvá na tom, že text o Hitlerovi četl. Peroutkova vnučka proto podala žalobu. Obvodní soud jí dal na jaře za pravdu v plném rozsahu, odvolací senát se však dnes Zemana částečně zastal.

Nenalezený článek

Spor o „Hitlera gentlemana“ Hrad prohrál, protože nedokázal článek dohledat a soudu předložil jiné Peroutkovy texty. Předseda senátu Tomáš Novosad konstatoval, že pokud někdo někoho označí za gentlemana, přisuzuje mu noblesní, korektní a slušné vystupování. „Nic takového se v článcích, které byly provedeny jako důkazy, nepodává. Peroutka nic takového Hitlerovi nepřisuzoval a není fér ve vztahu k němu uvádět, že takový článek napsal nebo že něco takového o Hitlerovi rozšiřoval,“ uvedl.

Naopak ohledně výroku o vlcích není podle Novosada omluva na místě, protože Peroutka v některých svých článcích použil obsahově totožné výroky. Soudce upozornil na text „Nový poměr k Německu“, v němž novinář mimo jiné napsal: „Vypočítali jsme si, že dvakrát dvě jsou čtyři, že nemajíce spojenců, s nimiž bychom se mohli sousedu opřít, musíme nějakým způsobem dělat politiku s ním.“

Článek nazvaný „Češi, Němci a židé“ pak soudce označil přímo za antisemitský, podle něj v něm Peroutka použil i vyloženě rasistické obraty jako „cizí látka“ a „otrava z židovského elementu“ nebo stereotypy o tom, že bohatí židé ničili Německo a Rakousko. „Tyto články byly přiléváním oleje do ohně, bylo krátce po Křišťálové noci,“ poznamenal Novosad.

Více způsobů výkladu

Soudce uzavřel, že novinářovy články se dají vykládat různým způsobem, přičemž vlastní názor s reálným základem si na ně mohou utvořit nejen historici, ale každý občan. „Nelze nikomu brát právo na to, aby si učinil vlastní úsudek o tom, co se v historii dělo a jak na toto může nahlížet,“ prohlásil.

Soudní síň opouštěl spokojenější právník Hradu Marek Nespala. Kaslová s rozhodnutím soudu nesouhlasí, zváží podání dovolání. „Hodnocení mého dědečka jako antisemity mě uráží, možná se mě to dotklo víc než výroky prezidenta Zemana,“ řekla novinářům. Předtím při jednání zdůraznila, že polovina její rodiny zahynula v Osvětimi.

Text omluvy, kterou musí zaslat Hrad vnučce novináře Peroutky
Dne 27. ledna 2015 uvedl prezident České republiky, pan Ing. Miloš Zeman v projevu předneseném u příležitosti sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi tento výrok: „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman.“

Dále na tiskové konferenci dne 4. února 2015 prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman uvedl: „Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno Hitler je přece gentleman.“

Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem Hitler je gentleman, případně článku pod názvem Hitler je přece gentleman. Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá.
Kauza kolem Zemanových slov o Peroutkovi se táhne od ledna 2015
- Spory kolem údajného Peroutkova článku začaly loni v lednu, když prezident Miloš Zeman na pražském fóru k holokaustu hovořil o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakou byl nástup nacismu. „Jeden z největších českých novinářů, Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem 'Hitler je gentleman',“ řekl tehdy. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: 'Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky',“ pronesl tehdy Zeman.

- Prakticky ihned se proti prezidentovým slovům ohradili jak historici, tak Sdružení Ferdinanda Peroutky nebo novinářova vnučka Terezie Kaslová. Upozornili zejména na to, že žádný takový Peroutkův článek nelze dohledat a že autorem článku s citací o andělech a vlcích není Ferdinand Peroutka, ale novinář a vydavatel Jan Stránský, který ho napsal pod pseudonymem Petr Bílý. To poté potvrdil i Stránského syn Martin Jan Stránský, který revue Přítomnost v současnosti vydává.

- Kritici Zemanova tvrzení poukazovali zejména na to, že údajná Peroutkova fascinace nacismem je nesmyslná už vzhledem k tomu, že novinář za druhé světové války prošel nacistickým koncentračním táborem. Peroutka za první republiky patřil k neformálnímu spolku osobností, které se scházely u Karla Čapka, na setkání docházel i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Byl demokratem a kritikem nacismu i komunismu.

- Zeman ovšem přes výhrady odborníků na Peroutkovo dílo trvá na tom, že zmíněný článek četl. Jeho hledání se téměř půl roku věnoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček, který sice v daném termínu (do konce června 2015) text nenalezl, začal ale na hradních internetových stránkách zveřejňovat další Peroutkovy články z doby druhé republiky a počátku protektorátu, které podle něj dokládají novinářovo selhání. Podle historiků ovšem nelze tyto Peroutkovy články hodnotit bez znalosti kontextu.

- Prezident také loni v dubnu při návštěvě Mariánských Lázní slíbil, že pokud se článek nenajde, omluví se, později ovšem prohlásil, že se omluví jen za nenalezení textu, nikoli za výrok samotný. „Já se omlouvám za to, že se tento článek nenašel,“ řekl koncem loňského června na tiskové konferenci po návštěvě Vysočiny. „Ale nemohu se omluvit za to, že jsem tvrdil, že tento článek existuje, protože jsem ten článek četl na vlastní oči,“ dodal tehdy Zeman. Loni v červnu pak prezident slíbil 100 tisíc korun pro toho, kdo sporný článek najde

- Kvůli Zemanovým výrokům o Peroutkovi se obrátila na soud novinářova vnučka Kaslová. Loni v dubnu zažalovala stát a letos v březnu Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že se Kancelář prezidenta republiky (KPR) musí omluvit. Hrad se proti verdiktu odvolal a Ovčáček tehdy řekl, že „lze očekávat, že celý případ nakonec skončí u Ústavního soudu“.

- Dnes odvolací městský soud rozhodl, že se KPR musí Kaslové omluvit za to, že Zeman novináře označil za autora článku „Hitler je gentleman“. Omlouvat se naopak nemusí za tvrzení, že Peroutka napsal „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“, ani za úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením. Kaslová s takovým rozhodnutím soudu nesouhlasí a řekla, že zváží podání dovolání.
Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!