Jenom prokazují, že nejsou demokraté, říká o účastnících plánované demonstrace proti zvolení Ondráčka Filip | e15.cz

Jenom prokazují, že nejsou demokraté, říká o účastnících plánované demonstrace proti zvolení Ondráčka Filip

Vojtěch Filip
Vojtěch Filip
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Předseda KSČM Vojtěch Filip nechápe důvody demonstrací proti zvolení expolicisty Zdeňka Ondráčka (KSČM), který před listopadem 1989 zasahoval proti odpůrcům tehdejšího komunistického režimu. Ondráček byl v pátek na pátý pokus těsně zvolen do čela komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Kritici prý nejsou demokraté a nerespektují pravidla občanské společnosti, uvedl Filip v pořadu Partie televize Prima. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek v pořadu naopak právo demonstrovat hájil.

"Nechápu, proč by se měly organizovat nějaké občanské demonstrace," řekl Filip. Demonstrace se chystá v pondělí na Národní třídu v Praze. Ondráček byl podle předsedy KSČM zvolen jako každý jiný poslanec a má prý pro funkci nejlepší předpoklady. Kritici podle Filipa "nerespektují nic, co by v občanské společnosti mělo být" a "jenom prokazují, že nejsou demokraté". Bělobrádek naopak uvedl, že demonstrací lidé vyjadřují svou svobodnou vůli. "To je demokracie," uvedl.

Filip hájil Ondráčka tím, že policejním pohotovostním plukem musel projít každý policista. Ondráček podle předsedy komunistů konal jen svou povinnost, nejednal nad rámec rozkazu. Bělobrádek poznamenal, že i nacisté se vymlouvali, že jednali podle rozkazu a zákonů. Poznamenal, že Ondráček nad svým působením za totalitního komunistického režimu nevyjádřil žádnou sebereflexi. Poukázal na to, že Ondráček byl do čela komise zvolen hlasy faktické sněmovní koalice ANO, KSČM a SPD.

Působení u komunistické policie Ondráček nelituje. "V profesním životě bych žádné věci neměnil. Já se domnívám že jsem nikdy neporušil zákony této země," uvedl v pátek po zvolení Ondráček. Zdůraznil, že byl v roce 1990 prověřován, že se stal policejním vyšetřovatelem a byl příslušníkem protikorupční policie s prověrkou Národního bezpečnostního úřadu.

Zvolení Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS budí pozornost v souvislosti s informací, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) vyzval v únoru dvakrát jejího ředitele Michala Murína, aby se vzdal funkce. Babiš uvedl, že v něho nemá důvěru a pochybuje o jeho morální a profesionální integritě. Pochyby má také o hospodaření inspekce. Murín rezignovat nehodlá.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery