Kněžínek se stal novým ministrem spravedlnosti. Nemá problém s trestně stíhaným premiérem

Jan Knežínek, nově jmenovaný ministr spravedlnosti

Jan Knežínek, nově jmenovaný ministr spravedlnosti Zdroj: CTK

Jan Kněžínek, nový ministr spravedlnosti
Jan Kněžínek, nový ministr spravedlnosti
3
Fotogalerie

Novému ministru spravedlnosti Janu Kněžínkovi, který ve funkci vystřídal Taťánu Malou (ANO), nevadí účast ve vládě vedené trestně stíhaným premiérem. Novinářům to dnes řekl na Pražském hradě poté, co ho prezident Miloš Zeman jmenoval do funkce. Své práci se chce Kněžínek věnovat naplno, bez ohledu na to, jak dlouho bude na ministerstvu působit.

"Kdyby mi to vadilo, tak tady bezesporu nebudu stát. Já v tomto případě spoléhám na orgány činné v trestním řízení, na nezávislé státní zastupitelství, na nezávislé soudy. Nechme to rozhodnutí na nich," odpověděl ministr na dotaz, zda mu vadí účast ve vládě řízené trestně stíhaným premiérem. Premiér Andrej Babiš (ANO) čelí obvinění v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo.

Kněžínek po jmenování uvedl, že mezi jeho krátkodobé priority se řadí například dokončení zákona o znalcích a tlumočnících a dalších návrhů, které jsou ve Sněmovně projednávány a kterých dle jeho slov "není úplně málo".

"Dlouhodobou prioritou je naplňování programového prohlášení vlády, největším úkolem je pracovat na nových procesních předpisech a na novém trestním a civilním řádu," řekl Kněžínek.

Kněžínek zdůraznil, že byl jmenován plnohodnotným členem vlády. Dotaz, jak dlouho bude v úřadu působit, by podle něj měl směřovat spíše na premiéra, který je za to podle ústavy zodpovědný. "Samozřejmě otázka délky působení každého ministra je do jisté míry relativní. Práci se hodlám věnovat naplno bez ohledu na to, jak dlouho moje působení na ministerstvu bude trvat," podotkl.

"K funkci přistupuji s velikou pokorou. Nabídka přšla a noci na dnešek (úterý) a doba na rozhodnutí byla krátká. Ve státní správě se ale pohybuji již řadu let, takže jsem měl rozhodování do jisté míry snazší," uvedl dále.

Malá svou rezignaci na funkci, v níž vydržela dva týdny, oznámila v pondělí. Jako důvod uvedla, že nechce nadále poškozovat hnutí ANO "kampaní", která je proti ní vedena v souvislosti se vznikem jejích diplomových prací. Premiér původně sdělil, že požádá prezidenta, aby dočasným řízením ministerstva pověřil jeho. Po kritice opozice, která poukazovala na to, že ministerstvo spravedlnosti by tak vedl trestně stíhaný člověk, od záměru upustil. Kněžínka uvede do úřadu ve středu ráno. Vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty čeká tentýž den ve Sněmovně hlasování o důvěře.