Kobra odhalila „daňový nosič“ - toaletní papír za 25 milionů | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Kobra odhalila „daňový nosič“ - toaletní papír za 25 milionů

Kobra odhalila „daňový nosič“ - toaletní papír za 25 milionů
ilustrační foto
• 

ČTK

Speciální policejní útvar Kobra odkryl ve Zlínském kraji daňový únik při obchodování s toaletním papírem a papírovými ubrousky a utěrkami se škodou za zhruba 25 milionů korun. Je to jeho první úspěch ve Zlínském kraji, byť trestná činnost probíhala po celém Česku i v zahraničí.

Podnikateli z Uherskohradišťska byl zabaven toaletní papír, ubrousky a utěrky v hodnotě 25 až 30 milionů korun. Zboží podle zástupce ředitele Generálního finančního ředitelství Jiřího Žežulky sloužilo jen jako daňový nosič, když fiktivně obíhalo po firmách v EU. „Nemělo skončit u konečného zákazníka,“ uvedl Žežulka.

Pracovníci finančního úřadu zjistili, že toaletní potřeby byly pořizovány dvěma uherskohradišťskými firmami, které zboží ihned dodávaly zpět na Slovensko firmě, jejímž jednatelem byl stejný člověk jako u obou uherskohradišťských firem. Obě společnosti nepředložily doklady k osvobození od povinnosti platit DPH, plátce navíc údajně zboží prodával i v tuzemsku.

Sázka na netradiční komoditu nevyšla

Podle zástupce ředitele Generálního ředitelství cel Davida Chovance je toaletní papír pro podobné obchody netradiční. „Nikdy jsme se s ním předtím nesetkali. Obvykle to bývají pohonné hmoty nebo nějaké kovy, šrot, betonářská ocel a podobně. Možná právě proto pachatelé daňové trestné činnosti zvolili tuto komoditu, aby to nepřipoutalo naši pozornost,“ míní Chovanec.

Policie se případem zabývá pro podezření z podvodu a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby se sazbou pět až deset let. Podle policejního prezidenta Tomáše Tuhého vyšetřování pokračuje. „Obviněn zatím nikdo nebyl,“ sdělil Tuhý.

„Princip této daňové kriminality spočívá v tom, že při vzájemných obchodních transakcích dochází k dalšímu překupování zboží a uplatňování nezákonného odpočtu daně, v tomto případě daně z přidané hodnoty. Právě tím, že existují fiktivní firmy s nasazenými takzvanými bílými koni dochází k daňovým únikům, které poškozují stát,“ popsal obecně tyto podvody Tuhý.

Od června už několik velkých úspěchů

Skupina pro boj proti velkým daňovým únikům a daňové kriminalitě, takzvaná Kobra, funguje od poloviny června. Tvoří ji policisté, celníci a specialisté finanční správy, kteří dříve pracovali samostatně. Nyní si však mohou vyměňovat informace a vybírat kauzy k řešení.

Útvar již obvinil čtyři lidi kvůli podezření z daňového podvodu za 269 milionů korun. Spolupracoval i na případu pěti lidí a jedné firmy, které navrhla protikorupční policie obžalovat kvůli krácení daní, jímž údajně způsobili škodu 289 milionů korun. V srpnu Kobra oznámila úspěch při tažení proti nelegálním obchodům s pohonnými hmotami.

Při zásahu u obchodníků zabránila škodě ve výši 650 milionů korun a zajistila 700 tisíc litrů pohonných hmot, které poslouží na úhradu daňového nedoplatku. Společnost do ČR dovážela velké množství pohonných hmot hlavně z Německa, které nakoupila bez daně, ale při prodeji odběratelé už daně platili. Firma je však státu údajně postupně přestala platit.

Čtěte také:

Při daňové Kobře vznikne tým auditorů veřejných výdajů

Vláda chce zamezit přimíchávání olejů do nafty, zvažuje vznik registru

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!