Ministr č. 9: místní rozvoj povede František Lukl, starosta Kyjova | E15.cz

Ministr č. 9: místní rozvoj povede František Lukl, starosta Kyjova

Starosta Kyjova František Lukl hovoří s novináři po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile. Lukl přijal nabídku na post ministra pro místní rozvoj v Rusnokově vládě.
Starosta Kyjova František Lukl hovoří s novináři po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile. Lukl přijal nabídku na post ministra pro místní rozvoj v Rusnokově vládě.
• 

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Devátého ministra do své vlády získal Jiří Rusnok. Místopředseda Svazu města a obcí a starosta Kyjova František Lukl přijal nabídku na post ve vládě Jiřího Rusnoka. Bude ministrem pro místní rozvoj. Lukl uvedl, že si nabídku přijal po důkladném rozvážení.

Nestraník František Lukl před přijetím funkce ještě řešil některé záležitosti, které souvisí s jeho působením na kyjovské radnici. Ta je pro něj zásadní.

Po svém jmenováni starostou v roce 2010 Jukl pro Hodonínský deník uvedl: „Krajská ani celostátní politika není prostředím, kde bych se mohl cítit dobře. Trpěl bych. Byl bych čím dál nesvobodnější.“ Nyní chce Lukl využít ve vládní funkci své zkušenosti z práce ve Svazu měst a obcí. V čele ministerstva chce prioritně pokračovat v přípravě na nové programové období 2014 až 2020. Lukl ne devátým potvrzeným členem vznikající úřednické vlády.

„Velmi dlouho jsem s nejbližšími přáteli a s kolegy nabídku zvažoval. Před chvílí jsem panu Rusnokovi poslal esemesku, že ji přijímám,“ prohlásil Lukl s tím, že k tomu má nejen osobní, ale i profesní důvody.

Podle Lukla nejsou nyní na místě žádné změny, je například proti rušení stavebních úřadů v menších městech. Lukl je také místopředsedou Svazu měst a obcí ČR. „Myslím, že v této funkci si mne pan premiér všiml a na základě ní mě oslovil,“ řekl. Uvedl, že pár lidí mu jeho budoucí působení v Praze rozmlouvalo, cítil ale spíše podporu.

Starosta na neplacené dovolené

Lukl si nyní bere z pozice starosty neplacenou dovolenou, na zářijovém zastupitelstvu se zřejmě rozhodne o dalším postupu. „Pokud by mé působení v Praze bylo dlouhodobější, musel by se zvolit nový starosta,“ uvedl Lukl. Statutární funkce bude přes léto vykonávat současný místostarosta Kyjova Antonín Kuchař. „Město není zadlužené, nejsou tu žádné problémy. Pro občany se nic nemění,“ dodal Lukl.

Nabídku stát se členem Rusnokovy vlády zatím přijalo včetně kyjovského starosty devět premiérem oslovených lidí. Vznikající kabinet zřejmě bude mít 15 místo současných 17 členů, vyplynulo z nedělního Rusnokova vyjádření.

Rusnokova vláda má devátého ministra:

František Lukl, ministr pro místní rozvoj
Starosta Kyjova František Lukl po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile. Lukl dostal nabídku na post ministra pro místní rozvoj v Rusnokově vládě. Vzal si čas na rozmyšlenou. Autor:
Letos pětatřicetiletý František Lukl vede od února 2005 radnici jedenáctitisícového Kyjova, je také místopředsedou Svazu měst a obcí (SMO). Vystudoval brněnskou právnickou fakultu a začínal jako vedoucí právního oddělení přednosty hodonínského okresního úřadu (2001-2002), od ledna 2003 vedl dva roky kancelář starosty Kyjova, nyní je devátým rokem kyjovským zastupitelem za Sdružení nestraníků a starostou města. Loni jako lídr Sdružení nestraníků neúspěšně usiloval o funkci jihomoravského hejtmana. Lukl je svobodný, řekl, že jeho nejbližším rodinným příslušníkem babička.
František Koníček, ministr práce a sociálních věcí
František Koníček Autor: Euro Martin Pinkas
Bývalý ředitel Lesů ČR (červen 2006-únor 2007) se v posledních letech zabývá především podnikáním. Je rovněž exposlancem ČSSD; do Sněmovny usedl jako náhradník za zesnulou kolegyni v červnu 2005 a v lednu 2006 na mandát rezignoval. Dva roky byl také náměstkem ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha.
Martin Holcát, ministr zdravotnictví
Martin Holcát Autor: E15 Robert Zlatohlavek
Náměstek pro léčebně preventivní péči ve Fakultní nemocnici Motol. Od března 1999 do února 2000 byl prvním náměstkem ministra zdravotnictví (Ivana Davida a poté Vladimíra Špidly jako pověřeného šéfa resortu). Otolaryngolog, v roce 1996 se stal náměstkem ředitele ve Všeobecné fakultní nemocnici, od března 1997 do listopadu 2003 byl jejím ředitelem. Poté vedl Koordinační středisko transplantací, patřící pod ministerstvo zdravotnictví, a od roku 2006 je náměstkem v motolské nemocnici. Byl také šéfem koncilia, které se staralo o prezidenta Václava Havla.
Martin Pecina, ministr vnitra
Martin Pecina Autor: E15 Eduard Erben
Ministrem vnitra byl již ve vládě Jana Fischera (květen 2009 až červenec 2010), předtím vedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (září 2005 až červen 2009). Nyní je generálním ředitelem společnosti Vítkovice Power Engineering, která je součástí strojírenského holdingu Vítkovice. Do roku 1997 byl členem ODS (do strany vstoupil v roce 1993), v letech 2001 až 2005 byl členem ČSSD, členství se vzdal v souvislosti s nástupem do funkce předsedy antimonopolního úřadu. V roce 2010 se do ČSSD vrátil a letos v lednu z ní opět vystoupil. Vadilo mu, že levice nepostavila společného prezidentského kandidáta a že ČSSD nenavrhla do této funkce Miloše Zemana.
Jan Kohout, ministr zahraničních věcí
Jan Kohout přijal nabídku vést ministerstvo zahraničí Autor: Euro Martin Pinkas
Bývalý ministr zahraničí a místopředseda vlády Jana Fischera (od května 2009 do července 2010), od listopadu 2010 člen dozorčí rady ČEZ. Předtím působil 20 let v diplomacii, zastupoval ČR mimo jiné při OSN a OBSE, byl velvyslancem ČR při Evropské unii. Kohout byl v komunistické straně (1986 až 1989), v roce 1995 vstoupil do ČSSD.
Dalibor Štys, ministr školství
Přírodovědec, od loňského roku ředitel odboru výzkumu a vývoje na ministerstvu školství. Předtím pracoval pro Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, kde v roce 2002 založil Ústav fyzikální biologie v Nových Hradech. Jeho ředitelem byl do konce roku 2011, poté se stal proděkanem Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.
Miroslav Toman, ministr zemědělství
Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman Autor: Foto E15 Robert Zlatohlavek
Prezident Potravinářské komory ČR (od roku 2007), člen dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, člen představenstev Hospodářské komory ČR a Agrární komory ČR. Od srpna 2002 do října 2006 byl náměstkem, později prvním náměstkem ministra zemědělství. V letech 1996 až 2001 působil jako obchodní rada na zastupitelských úřadech ve Washingtonu a v Bratislavě. Jeho otec byl ministrem zemědělství v 80. letech.
Marie Benešová, ministryně spravedlnosti
Marie Benešová Autor: ctk
Někdejší nejvyšší státní zástupkyně (leden 1999 až září 2005) a stínová ministryně spravedlnosti za sociální demokracii (2006 až 2010) je od května odbornou mluvčí ČSSD pro boj s korupcí. Do letošního března byla místopředsedkyní strany. V prezidentské volbě podporovala Zemana, ačkoli ČSSD měla vlastního kandidáta. Nyní je členkou prezidentova poradního týmu.
Jiří Balvín, ministr kultury
Bývalý ředitel České televize Jiří Balvín odchází 28. června z jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile. Balvín přijal místo ministra kultury v Rusnokově vládě. Je tak čtvrtým potvrzeným ministrem v novém úřednickém kabinetu. Autor:
Manažer speciálních projektů televizní stanice Óčko, bývalý generální ředitel České televize (2001-02) a ředitel hudební televize Óčko (2003-12). Absolvoval Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění, obor filmová a televizní produkce. Přes 25 let pracoval v Československé televizi, v letech 1992 až 1997 byl šéfproducentem uměleckých pořadů České televize. Později mimo jiné pracoval jako ředitel marketingové společnosti Českého tenisového svazu, ředitel výroby a techniky České nezávislé televizní společnosti a učil na FAMU. Během prezidentské předvolební kampaně radil Miloši Zemanovi s mediálním vystupováním.

Kdo zatím váhá:

Vlastimil Picek - ministerstvo obrany

Kdo nabídku Jiřího Rusnoka odmítl:

Daniel Braun - ministerstvo pro místní rozvoj

Petr Fiala - ministerstvo školství

Jan Gregor - ministerstvo financí

Petr Šimerka - ministerstvo práce a sociálních věcí

Radek Špicar - ministerstvo životního prostředí

Ivo Vondrák - ministerstvo školství

GLOSA: Že je premiér to nejhorší? Seznamte se s jeho kabinetem

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.