Nejvlivnější ženou Česka zůstává vrchní státní zástupkyně Bradáčová | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Nejvlivnější ženou Česka zůstává vrchní státní zástupkyně Bradáčová

ČTK

Nejvlivnější ženou Česka se v žebříčku časopisu Forbes stala pošesté v řadě pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Na druhé příčce se opět umístila česká eurokomisařka Věra Jourová, třetí je ministryně financí Alena Schillerová, jedna z nových tváří letošního žebříčku. Forbes to oznámil v tiskové zprávě.

"Lenku Bradáčovou do čela žebříčku dlouhodobě nominují její činy, odvaha a pracovitost, s jakou se pouští do největších tuzemských kauz, v nichž jde o propojení nejvyššího byznysu, politiky, lobbingu a stovek milionů, nebo spíše miliard korun," uvedl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek. Připomněl mimo jiné kauzy Davida Ratha, Ivo Rittiga, Amun.Re, Key Investments, prodej OKD, korupci mezi soudci i v policii či dohled nad sledovanou kauzou Čapí hnízdo. "Za Lenkou Bradáčovou a jejím týmem jde více než 150 velkých případů," dodal.

Letos se proti loňsku v první desítce objevila čtyři nová jména. Vedle Aleny Schillerová to jsou na osmém místě majitelka realit a zakladatelka nadace Women for Women Ivana Tykač, na devátém místě členka představenstva a finanční ředitelka EP Industries Hana Krejčí a na desáté příčce europoslankyně Dita Charanzová.

Forbes celý rok sledoval více než 300 žen z nejrůznějších oborů. Žebříček nejvlivnějších žen Česka vydává posedmé, letos poprvé v něm představuje 111 jmen významných Češek z nejrůznějších oblastí, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor.

Kellner je dál nejbohatším Čechem, Babiš si pohoršil

Redakce Forbesu hodnotí ženy v každé kategorii podle několika základních kritérií, podle nichž přiděluje body. Vychází přitom z metodiky amerického Forbesu, ke spolupráci zve poradce, odborníky a znalce odvětví, s nimiž pořadí konzultuje. "U majitelek a manažerek sledujeme hospodářské výsledky firem, obrat, zisk, nové akvizice a porovnáváme je i několik let zpětně," uvedl Šimůnek. Dále se podle něj počítají například objemy peněz, nad nimiž mají kontrolu a přímý vliv, jejich podíly ve firmách, ale i počet zaměstnanců, kteří pod ně spadají, nebo kolik zákazníků či spotřebitelů může jejich rozhodnutí přímo ovlivnit.

V politice a veřejné správě se posuzuje pozice a reálné pravomoci a počet lidí i objem peněz, které rozhodnutí dotyčných žen mohou přímo ovlivnit. "Důležitým kritériem je pro nás i to, jak jsou tyto ženy ze svých funkcí odvolatelné a kdo všechno má přímý vliv na jejich rozhodování," dodal.

Deset nejvlivnějších žen podle Forbes:
Pořadí Jméno Funkce
1. Lenka Bradáčová vrchní státní zástupkyně v Praze
2. Věra Jourová komisařka Evropské unie
3. Alena Schillerová ministryně financí 
4. Kateřina Jirásková finanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF 
5. Petra Procházková finanční ředitelka a členka představenstva Agrofertu 
6. Libuše Šmuclerová generální ředitelka Czech News Center 
7. Michaela Chaloupková ředitelka divize Správa firmy ČEZ a členka představenstva ČEZ 
8. Ivana Tykač majitelka realit a zakladatelka nadace Women for Women 
9. Hana Krejčí členka představenstva a finanční ředitelka EP Industries 
10. Dita Charanzová europoslankyně 

Zeman je opakem Masaryka, morálku a etiku vystřídal bezbřehý individualismus, říká publicista Sláma
„Dobrým lídrem se člověk nenarodí,” říká Renata Mrázová
Nejlépe placenou herečkou je Johanssonová, za poslední rok si vydělala více než 900 milionů korun

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!