Nemocenská je žalostně nízká, říká Štěch. Chce ji zvýšit | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Nemocenská je žalostně nízká, říká Štěch. Chce ji zvýšit

Nemocenská je žalostně nízká, říká Štěch. Chce ji zvýšit
šéf Senátu Milan Štěch
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) je nemocenská v Česku žalostně nízká a měla by se upravit. Malé dávky dostávají zvlášť lidé s vážnou chorobou, kteří stonají dlouhou dobu. Štěch to řekl novinářům po svém jednání s odboráři. Ti požadují zvýšení nemocenských dávek a obnovení jejich proplácení i v prvních třech dnech nemoci.

V horní komoře je nyní senátní novela, podle které by nemocenskou v prvních třech dnech stonání propláceli zaměstnavatelé. Propláceli by pracovníkům 60 procent mzdy. Klesly by jim za to odvody nemocenského pojištění z 2,3 na 2,2 procenta. Zrušení třídenní karenční doby navrhla také KSČM ve Sněmovně. Šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák přišel zase s návrhem, že by firmy mohly zavést pět proplácených dnů volna na zotavenou, takzvaných sick days.

Podle Štěcha, který byl v minulosti předákem Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), by měla začít ale i debata o výši nemocenské. „Úroveň nemocenských dávek je tak nízká, tak žalostná, že je potřeba se nad tím seriózně zamyslet,“ řekl šéf Senátu.

Podle něj se zvlášť dlouhodobě nemocní ocitají ve složité situaci, když měsíčně dostávají kolem 11 tisíc korun. Lidé s nižšími příjmy, kteří nemají žádné rezervy, pak nejsou schopni uživit rodinu a končívají v dluzích, popsal Štěch.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku. Od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění podle výše výdělku. Započítává se jen určitá jeho část, za den to může být maximálně 892 korun.

Šéf Senátu nechtěl říct, zda by se klonil víc k obnovení proplácení tří prvních dnů nemocenské, nebo k zavedení dnů na zotavenou. Podle něj by měla ale začít platit aspoň jedna z obou variant, za ideální by považoval schválení obou. Takzvané sick days označil za kompromis pro „širší podnikatelské i politické spektrum“.

Návrat k normálu

Také podle šéfa ČMKOS Josefa Středuly by přijetí obou variant bylo ideální. „Věřím, že se vracíme momentálně k normálu. Pro nás by ten normál znamenal to, aby lidé dostali od prvního dne nemocenské platbu, a druhá věc je zavedení sick days,“ uvedl odborář. Dodal, že možnost vzít si proplácené volno na zotavenou mají i lidé ve státní službě. Upravila to kolektivní dohoda. Odbory by uvítaly, kdyby se tento bonus dostal do zákoníku práce.

ČMKOS bude prosazovat také zvýšení nemocenské, a to za celou dobu stonání - nejen při dlouhodobé nemoci. Diskuse by se podle Středuly měla vést i o odvodech. Umí si prý představit to, že by je znovu platili i zaměstnanci.

Vládní strany v koaliční dohodě uvedly, že obnoví vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom tripartita dohodne. Zástupci kabinetu, zaměstnavatelů a odborů se zatím neshodli.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!