ODS a Starostové srovnali v Senátu síly | E15.cz

ODS a Starostové srovnali v Senátu síly

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Senátoři Ivo Valenta a Ladislav Faktor přešli do klubu ODS. Pavel Fischer chce zůstat nezařazený.

Boj o post předsedy horní komory, kterého obvykle navrhuje nejsilnější senátorský klub, zůstává otevřený. Občanští demokraté totiž přidali do svého klubu dva senátory, podnikatele a majitele skupiny Synot Iva Valentu a hudebníka Ladislava Faktora, a mají tak nyní stejně jako Starostové a nezávislí osmnáct členů. „Nebudeme za každou cenu bojovat o to, abychom měli předsedu Senátu,“ uvedl nicméně šéf ODS Petr Fiala.

Kandidátem na funkci za občanské demokraty je Jaroslav Kubera, ke kterému však mají výhrady Starostové a lidovci.

Tím, že je ODS ochotná ustoupit, se zvyšují šance bývalému rektorovi Univerzity Karlovy Václavu Hamplovi (KDU-ČSL). Přestože mají lidovci s patnácti senátory až třetí nejsilnější klub, mohl by Hampl v případě vyrovnaných sil v horní komoře oslovit nejširší skupinu senátorů. Fiala uvedl, že by jeho zvolení ODS neblokovala, ale ani nepodpořila. Podpořit by ho naopak chtěl neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer, který potvrdil, že zůstane nezařazeným.

„V této pozici vidím prostor pro otevřenou spolupráci s demokratickými stranami. Mohu přinášet vlastní témata a vždy hlasovat podle svého svědomí,“ vysvětlil. Čeká se ještě na rozhodnutí senátorky Jitky Chalánkové, zda do některého klubu vstoupí.

Nahradit dosavadního předsedu Milana Štěcha (ČSSD) by mohl také kandidát Starostů, kteří nabízejí nejméně tři adepty: Zbyňka Linharta, Jiřího Růžičku a Petra Holečka.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.