Ondráček odstoupí z vedení komise pro GIBS | E15.cz

Ondráček odstupuje z čela komise pro GIBS. Nedělám to kvůli pár křiklounům na ulici, dodal

Zdeněk Ondráček
Zdeněk Ondráček
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK, sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček odstoupí z pozice předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).  Odvolání Ondráčka navrhla zařadit na program nynější schůze ODS. Ondráček se podle svých slov rozhodl odstoupit kvůli bezpečnosti své rodiny. Podle předsedy KSČM Vojtěch Filipa v současnosti není jisté, zda strana podpoři Babišovu druhou vládu.

Na začátku března zvolený šéf komise pro kontrolu činnosti GIBS se rozhodl na svůj post rezignovat. Ve svém projevu ve sněmovně Ondráček zdůraznil, že tak neučinil kvůli "pár křiklounům" v ulicích, ale údajně po zvážení bezpečnosti vlastní rodiny. "Vaše pojetí demokracie znamená, že jsem nejen já, ale především moje rodina a děti vystaveny takovému mediálnímu tlaku a výhružkám, že jsem konzultoval s policií poskytnutí krátkodobé ochrany," vysvětlil Ondráček.

Pravici přitom nařkl z nedemokratickýh principů. "Můžete také navrhnout, abyste mě zbavili mandátu a abyste mi odebrali občanství, to je vaše pojetí demokracie," doplnil rozhněvaně Ondráček.

Opoziční poslanci jeho odstoupení uvítali. "Ukazuje se, že odpor, vytrvalost a protesty ještě zabírají. Odstoupení Zdeňka Ondráčka je dobrým krokem, ještě lepší by bylo, kdyby nebyl do čela komise pro kontrolu GIBS nikdy zvolen," reagoval předseda ODS Petr Fiala.

Vývoj ve Sněmovně by mohl narušit i chystanou koalici. Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa by zvažovanou toleranci kabinetu mohla narušit nedůvěryhodnost partnera.

Předseda poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek si však nemyslí, že by dnešní odstoupení Zdeňka Ondráčka mohlo ovlivnit vyjednávání o podpoře vlády.

Bývalý policista, který před listopadem 1989 zasahoval proti demonstracím odpůrců režimu, byl do čela komise pro GIBS sněmovnou zvolen na třetí pokus minulý pátek. Už dřív Ondráček prohlásil, že působení u komunistické policie nelituje. V českých a moravských městech se v pondělí uskutečnily protesty proti schválení Ondráčka do čela sněmovní komise. Největší demonstrace byla v Praze, kde tisíce lidí téměř zaplnily spodní část Václavského náměstí.

Petici proti zvolení Ondráčka podepsalo při pondělních protestech asi 14 tisíc lidí. Podle organizátorky demonstrace Lucie Kohoutové zhruba polovina podpisů pochází z demonstrace v Praze, kde odhadují organizátoři počet účastníků na 20 tisíc.

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš o víkendu avizoval Ondráčkovo odvolání. Návrh na odvolání podala ODS, podporovat ho budou Piráti, ČSSD, TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) budou mít v otázce odvolání volné hlasování.

Autor: ČTK, sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video