Výbuch v Explosii vážně popálil čtyři lidi | E15.cz

Pardubickou Explosii po roce postihl další výbuch, vážně popálil čtyři lidi

ČTK, pab

Čtyři lidé byli zraněni při ranním výbuchu v pardubické továrně na výbušniny a střelivo Explosia. Jeden má popáleniny na 90 procentech těla a jeho stav je více než kritický, spolu s dalšími dvěma zraněnými byl přepraven na popáleninové centrum do vinohradské nemocnice. Čtvrtý popálený utrpěl také zranění hlavy a byl převezen do nemocnice v Hradci Králové. Výbuch nastal po požáru ve výrobě střelného prachu. Provoz je zničený. Příčinu neštěstí zjišťují čtyři komise. Okolí firmy nebezpečí nehrozí.

Hořet začalo kolem 7:20, po požáru následovala takzvaná deflagrace, menší forma výbuchu doprovázená tlakovou vlnou. V areálu bylo v té době 500 zaměstnanců. Hasiči zásah ukončili zhruba po hodině. Provozu společnosti se exploze výrazně nedotkla.

Příčiny výbuchu v pardubické společnosti Explosia budou zjišťovat čtyři vyšetřovací komise. "Jedna z nich je pod kontrolou vedení společnosti, další komisi vede Báňský úřad, jehož ředitel je zde na místě. Další komise souvisí s vyšetřováním policie a hasičů. Výsledky budeme mít během několika dnů a budeme z nich vyvozovat konkrétní závěry," řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který dorazil na místo neštěstí.

Policie se začala případem zabývat pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. "Ve věci jsme zahájili úkony pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti," uvedla na webu mluvčí krajské policie Eva Maturová.

"Jsou utvořeny čtyři komise, jedna je pod kontrolou vedení společnosti, další komisi vede Báňský úřad, jehož ředitel je zde na místě. Další komise probíhají v rámci šetření v policie a hasičů. Výsledky budeme mít během několika dnů a budeme z nich vyvozovat konkrétní závěry," řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), který dopoledne na místo neštěstí dorazil. Podnik je totiž ve vlastnictví státu.

Kriticky zraněného člověka záchranáři letecky přepravili do vinohradské nemocnice. Napojili ho na plicní ventilaci, zaintubovali a uvedli do umělého spánku. Další dva lidé utrpěli popáleniny menšího rozsahu a mají drobné rány. Byli také převezeni na Vinohrady. Stav všech tří byl kolem 17. hodiny podle mluvčí nemocnice Hany Vránové velmi vážný až kritický. 

Čtvrtý zraněný má popáleniny na více než 30 procentech těla a zranění hlavy. Záchranáři jej převezli do Hradce Králové. Podle lékařského náměstka hradecké fakultní nemocnice Zdeňka Tušla je ve vážném stavu. "Je popálený, má vážné poranění hlavy a je na umělé plicní ventilaci. Ve fakultní nemocnici podstoupí další zákroky," řekl Tušl.

Poslední tragické neštěstí se stalo v pardubické Explosii v dubnu 2011. Výbuch v provozu, kde se vyráběla trhavina Perunit, zabil čtyři lidi, dalších devět bylo zraněno. Škoda po výbuchu byla vyčíslena na 66,1 milionu korun. V červnu 1995 zemřel při výbuchu černého prachu jeden člověk. Nejtragičtější byl květen 1984, kdy v tehdejší chemičce Synthesia v Pardubicích-Semtíně explodoval sklad se střelným prachem. Neštěstí si vyžádalo pět mrtvých, 200 zraněných a značné materiální škody.

Explosia vyrábí výbušniny a střeliva, loni zaměstnávala kolem 700 lidí. Existuje od roku 1920. Od roku 2002 společnost stoprocentně vlastní stát.

Autor: ČTK, pab

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!