Černobylská havárie zblízka. Ukrajina zpřístupnila velín reaktoru elektrárny | e15.cz

Černobylská havárie zblízka. Ukrajina zpřístupnila velín elektrárny

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ukrajina zpřístupnila velín Černobylského reaktoru čtyři, epicentra nejhorší jaderné katastrofy v historii. Právě zde v dubnu 1986 sovětští inženýři v rámci testu zavřeli chladicí čerpadla, což způsobilo neřízenou reakci, výbuch a požár, který zabil nejméně 54 lidí a stovky tisíc obyvatel vystavil radioaktivnímu záření.

Dříve většina návštěvníků viděla elektrárnu pouze zvnějšku. Pro mnohé byly vrcholem exkurze rozpadající se bytové bloky a ruské kolo nedalekého strašidelného osiřelého města Pripjať, jehož 50 tisíc obyvatel bylo po katastrofě evakuováno.

Zájem o návštěvu Černobylu ale výrazně vzrostl po odvysílání stejnojmenného seriálu na televizní stanici HBO, a letos jejich počet dosáhl podle britského deníku Telegraph 87 tisíc.

Minulý týden se v Černobylu pro návštěvníky otevřela další trasa. Jedná se kilometr dlouhou chodbu zlatě zbarveného hliníku. Ta vede do reaktoru čtyři a díky ní se zpřístupnila kontrolní místnost, která se nachází pod novým ochranným poklopem, mimo starý sarkofág. Většina zařízení byla během vyšetřování po nehodě z velínu odstraněna, ale k vidění podle redaktora Telegraphu zůstaly rezavé panely s řadami tlačítek a displejů.

Video se připravuje ...
Proletěli jsme dronem nad Černobylem a Pripjatí. Podívejte se

V současné době se odhaduje, že pod železobetonovým poklopem zůstává 200 tun nestabilního radioaktivního paliva. Nový poklop, který zakrývá torzo reaktoru váží 36 tisíc tun a jedná se o největší  pohyblivou konstrukci na světě a náklady na její výrobu dosáhly v roce 2016 padesáti miliard korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video