Počet bankrotů se letos zvýší o tři procenta | E15.cz

Počet bankrotů se letos zvýší o tři procenta

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

tto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po poklesu firemních bankrotů v uplynulých dvou letech se jejich počet na celém světě letos zvýší o tři procenta, v eurozóně pak o plných 13 procent. Vyplývá to z aktuální studie úvěrové pojišťovny Eurel Hermes (EH).

V Česku je situace podobná jako ve světě, podle studie přibudou čtyři procenta platebně neschopných, či krachujících firem v porovnání s loňským rokem.

K výpočtům a odhadům insolvencí využívají ekonomové z Euler Hermes tzv. „Global Insolvencies Index“. Právě ten se na celém světě podle studie zvýší o 3 procenta. Ve výpočtu tohoto indexu se zohledňuje např. růst HDP, podíl daného státu na světovém HDP, směnné kurzy atd. Například snížení HDP v konkrétním státu o jeden procentní bod vede ke zvýšení insolvencí o 5-10 %. K zastavení růstu bankrotů je zapotřebí dvou až tříprocentní růst HDP. Celosvětový nárůst bankrotů potáhne vzhůru letos především dluhová krize v eurozóně.

V Česku je nejrizikovější stavebnictví, ocelářství a maloobchod

Největšími „hříšníky“ v roce 2012 bude Portugalsko a Řecko, kde přibude 25procent bankrotů, ve Španělsku 20 procent, v Holandsku 19 procent a v Itálii 17 procent platebně neschopných firem. Situace České republiky je v našem středoevropském regionu relativně klidná. Letos přibude 4 procenta platebně neschopných společností. „Nejrizikovějšími obory v Česku jsou stavebnictví, ocelářství a maloobchod. Proti platební neschopnosti firem se dá pojistit u úvěrové pojišťovny a tím výrazně snížit obchodní rizika“, říká ředitel Euler Hermes Europe Július Kudla.

Nejvíce bankrotů bylo v obchodu a pohostinství a v odvětví poskytovatelů služeb

Maďarsko očekává šestiprocentní nárůst bankrotů a Polsko osmiprocentní růst v porovnání s loňským rokem. Naopak Slovensko se může pochlubit poklesem bankrotů o 9 procent a Británie o 2 procenta. Potěšit nás může pokles insolvencí u našeho strategického partnera Německa rovněž o 2 procenta. Spojené státy po dramatickém nárůstu insolvencí v roce 2009 téměř o 40 procent se od roku 2010 mohou těšit z poklesu počtu zkrachovalých společností, letos opět mohou očekávat velmi pozitivní pokles a to o desetinu. Růst bankrotů bude stagnovat například v Rusku a v Japonsku.

HDP letos zpomalí, oživení přijde napřesrok

Studie Euler Hermes také zveřejňuje odhady růstu HDP ve všech regionech. Růst světového HDP v roce 2012 by měl zpomalit na 2.6 procenta. V roce 2013 by mělo konečně přijít oživení a růst má zrychlit na 3.1 procenta. Stagnace růstu v letošním roce má na svědomí opět eurozóna a nekoordinovaná úsporná opatření, napětí na finančních trzích a rostoucí cena ropy. Eurozóně předpovídá letos Euler Hermes pokles ekonomiky o 0.3 procenta, jednoprocentní růst má zaznamenat až v roce 2013. Velká Británie díky slabé domácí poptávce poroste jen o 0.5 procenta, ta naopak táhne HDP Spojených států, kde se očekává růst v roce 2012 o 2.0 procenta a v roce 2013 o 2.1 procent. Čína může očekávat pokles růstu z 9.2 procent v roce 2011 na 8 procent v letošním roce, v roce 2013 největšího asijského tygra dle předpovědi čeká solidní 8.5 procent růst HDP.

Autor: tto

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.