Praha má novou koalici. Vládnout bude ODS s TOP 09 | E15.cz

Praha má novou koalici. Vládnout bude ODS s TOP 09

Bohuslav Svoboda a Zdeněk Tůma
Bohuslav Svoboda a Zdeněk Tůma
• 
ZDROJ: ctk

sal, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Praze bude vládnout ODS a TOP 09. Primátorem bude dál Bohuslav Svoboda, občanským demokratům zůstali ještě dva náměstci a dva radní. TOP 09 bude mít v radě mírnou většinu - dostane dva náměstky a čtyři radní. Nové složení už schválilo pražské zastupitelstvo. Dosavadní koalice ODS a ČSSD na pražské radnici se rozpadla tento týden. Okolnosti dojednání nového vedení v metropoli ale potvrdily, že jsou uvnitř pražské ODS rozpory.

Koaliční smlouvu ráno na návrh TOP 09 uzavřela pouze část ODS kolem primátora. Druhá stranická frakce, která je napojena na šéfa pražské ODS Borise Šťastného, se k nim začala pod tlakem okolností připojovat. Šťastný o dohodě podle svých slov nebyl hned informován a způsob jednání Svobody označil za nestandardní.

„Ta nabídka má velmi krátkodobý charakter, protože TOP 09 chce jednat rychle. Je pro ODS skutečně exkluzivní, protože jí nechává post primátora,“ uvedl ráno Svoboda. „Nedovedu si představit, že by někdo dohodu s tak exkluzivní nabídkou pro ODS nechtěl podpořit,“ dodal.

„Není dost dobře možné čekat na konec stávající koaliční smlouvy, Praha je v situaci, kdy si to nemůže dovolit,“ uvedl k dohodě za TOP 09 Zdeněk Tůma. Tůma, který byl povolebním kandidátem TOP 09 na primátora, se má stát šéfem finančního výboru a bude mít důležité slovo při sestavování rozpočtu.

Smlouvu nepodepsala pouze starostka Prahy 6 Marie Kousalíková (ODS). Bude ji ale podporovat, pokud ji odsouhlasí regionální rada, řekla.

Za TOP 09 obsadí místa náměstků Tomáš Hudeček a Pavel Richter. Na místa řadových radních byli zvoleni za TOP 09 Helena Chudomelová, Lukáš Manhart, Eva Vorlíčková a Václav Novotný. Za ODS zůstali náměstci Ivan Kabický a Josef Nosek a radní Aleksandra Udženija a Radek Lohynský, některým se ale změní kompetence. Rada tak bude mít plných 11 členů, jak ukládá zákon.

Podle Svobody by se nová rada hlavního města měla sejít již v úterý. Výpovědní lhůta 30 dnů koaliční smlouvy s ČSSD by pak prý již neplatila.

Svobodu podpořil Nečas, Šťastný je rozladěn

Šťastný vyjádřil nad postupem vzniku nové pražské rady rozladění. Očekával, že se oficiální jednání odehrají až odpoledne. Separátní jednání Svobody s TOP 09 byl podle Šťastného bezprecedentní krok, který chce řešit ve stranických orgánech. Předložení dohody od primátora k podpisu považoval Šťastný jako určité ultimátum.

Za Svobodu se již postavil premiér Petr Nečas, který mu jeho postup schválil. „Uzavření koaliční smlouvy s TOP 09 na pražském magistrátu je správný a rozumný krok,“ uvedl premiér.

Schwarzenberg Svobodu pochválil za „rozkmotření se s kmotry“

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v reakci na dnešní vývoj na pražském magistrátu uvedl, že konečně na radnici nastal stav, který „jakž takž odpovídá výsledkům voleb“.

Ministr zahraničí Schwarzenberg před novináři doplnil, že jeho TOP 09 podporuje na pozici primátora Svobodu. „Velmi se osvědčil a já si ho velmi vážím, poněvadž on začal opravdu boj proti nešvarům, které byly na magistrátu a na radnici. Rozkmotřil se s kmotry, tudíž je správný primátor a tudíž my ho podpoříme,“ řekl lídr TOP 09.

Podle prezidenta se někomu situace vymkla z rukou

Prezident Václav Klaus, který dříve podpořil vznik koalice ODS a ČSSD na pražské radnici, dnes uvedl, že ho její rozpad překvapil.

„Zdá se mi, že se někdo pustil do jistého projektu, který se mu vymyká z ruky a teď to vidím velmi nejasně. Rozumím, že se na to Pražané musí mračit. Já se mračím také,“ uvedl prezident na serveru Novinky.cz, kde v internetovém chatu diskutoval s čtenáři.

Autor: sal, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video