Praha spustila zimní humanitární pomoc lidem bez domova, navazuje na protiepidemická opatření | E15.cz

Praha spustila zimní humanitární pomoc lidem bez domova, navazuje na protiepidemická opatření

Magistrát nabízí pomoc lidem bez domova
Magistrát nabízí pomoc lidem bez domova
• 
ZDROJ: Blesk:Jiří Nováček

lum

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V úterý 1. prosince spustilo hlavní město obvyklá zimní opatření pro lidi bez domova. Humanitární pomoc letos naváže na sérii protiepidemických opatření, jimiž Praha reaguje na pandemii a další omezení. Do pomoci se zapojí kromě sociálních služeb také nevládní neziskové organizace a v neposlední řadě městská policie.

Hlavní město každoročně zajistilo služby pro lidi bez domova v zimním období. Terénní pracovníci neziskových organizací už od začátku roku posílili své služby a rozdávají dezinfekci, roušky nebo informují lidi bez domova, kam se mohou obrátit, zejména pokud se potřebují uchýlit do izolace. Dále budou informovat o rozšířených možnostech denních center či nocleháren a případně zajistí převoz těchto osob.

V rámci obvyklých zimních opatření je opět v provozu Centrální dispečink, který v režimu 24/7 zprostředkovává lidem bez přístřeší sociální služby, propojuje organizace a instituce zapojené do systému zimních opatření a eviduje potřeby a kapacity jednotlivých zařízení v síti a dalších organizací.

Terénní pracovníci neziskových organizací budou po celé období zimních opatření ve dvou týmech nepřetržitě monitorovat situaci v hlavním městě a kromě svých obvyklých aktivit zajistí v případě potřeby převoz osob bez přístřeší do nemocnice nebo do humanitárního ubytování.

V provozu je hned několik nízkoprahových denních center s rozšířenou otevírací dobou a otevřeny jsou také zimní noclehárny a celodenní ubytovací kapacity. Mimoto budou také stále v provozu humanitární hostely s celkovou kapacitou cca 220 osob, které byly na jaře zřízeny v souvislosti s pandemií COVID-19.

Kromě obvyklých pobytových humanitárních služeb je v provozu i zařízení, které je určeno pro osoby bez domova s nařízenou karanténou či v izolaci s onemocněním COVID-19 s mírnými příznaky, kteří nepotřebují lékařskou péči. Na toto zařízení je navázán provoz převozového hygienického vozidla. Vozidlo již nyní zabezpečuje převoz osob bez domova v karanténě či s podezřením na onemocnění COVID-19 do zařízení zdravotních či sociálních služeb nebo k testování na koronavirus.

Humanitární pomoc koordinuje i letos pro hlavní město Centrum sociálních služeb Praha ve spolupráci s dalšími poskytovateli sociálních služeb pro osoby bez domova, například s Armádou spásy, Nadějí, Arcidiecézní charitou, komunitním centrem Jako doma nebo městskou policií. Zimní pomoc je zpravidla poskytována od 1. prosince do konce března v závislosti na aktuální situaci.

Autor: lum

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video