Praha vypoví sesterskou smlouvu s čínským Pekingem | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Praha vypoví sesterskou smlouvu s čínským Pekingem

ČTK

Praha vypoví sesterskou smlouvu s čínskou metropolí. Důvodem je neochota čínské strany jednat o vyškrtnutí klauzule o uznání jednotné Číny Prahou. Uvedl to primátor Zdeněk Hřib. Možné vypovězení smlouvy projednají v pondělí na svém zasedání pražští radní. Smlouvu s Pekingem schválila Praha pod vedením někdejší primátorky Adriany Krnáčové (ANO) v únoru 2016. Proti znění smlouvy byla tehdejší opozice. Pokud radní vypovězení smlouvy schválí, musí jej ještě projednat zastupitelé.

„Aktuálně nám Peking ani po urgencích neodpovídá na korespondenci, kterou společně vzájemně vedeme. Proto se tímto tématem budeme v pondělí zabývat na radě,“ řekl Hřib.

Současné vedení Prahy vyzvalo Peking k jednání o vyškrtnutí zmíněné části letos v lednu. Vyjednávání bylo vedeno korespondenčně. „Protistrana na opakované návrhy o vyjmutí článku tři reagovala odmítavě, na poslední urgenci pak vůbec a nebylo tedy dosaženo shody na revizi textu,“ uvedl Hřib.

Čína na postup Prahy zareagovala tak, že začala rušit domluvená vystoupení pražských souborů, například Pražské komorní filharmonie. Jednalo se však i o rušení vystoupení souborů, které Praha nezřizuje a její jméno mají pouze v názvu. Rovněž uvedla, že Hřibův postoj poškozuje česko-čínské vztahy.

Tesla má první prodejnu v Česku. Hlavním problémem zůstává cena, míní analytik
Smartwings přeruší lety z Prahy do Londýna
Praha chce vypovědět smlouvu s provozovatelem elektrokoloběžek

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!