Předávání vyznamenání není soukromá akce, kritizují rektoři Zemana | E15.cz

Předávání vyznamenání není soukromá akce, kritizují rektoři Zemana

Mikuláš Bek z brněnské Masarykovy Univerzity pozvánku nedostal
Mikuláš Bek z brněnské Masarykovy Univerzity pozvánku nedostal
• 
ZDROJ: http://casopishalas.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Česká konference rektorů považuje za nedůstojné, že prezident Miloš Zeman opět nepozval na předání státních vyznamenání 28. října dva rektory, se kterými měl v minulosti spor. "Oslavy výročí 28. října nepovažujeme za soukromou akci, ale oficiální, vysoce reprezentativní shromáždění, a okruh zvaných hostů by proto neměl být ovlivňován případnými neshodami z minulosti," uvedli rektoři v prohlášení.

Účast zástupců vysokých škol ve Vladislavském sále Hradu považují rektoři za vyjádření úcty vůči České republice a vyznamenaným osobnostem. S přístupem prezidenta proto zásadně nesouhlasí. Kolik zástupců vysokých škol za týden na Hrad přijde, rektor Karlovy univerzity a předseda konference Tomáš Zima neřekl. Loni Zemanovo pozvání odmítlo 20 z 28 rektorů veřejných a státních vysokých škol.

Pozvánku nedostali Bek a Grubbhoffer

O chybějících pozvánkách na Pražský hrad dnes referovaly Lidové noviny. Jde podle nich o Mikuláše Beka z brněnské Masarykovy univerzity (MU) a Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Bek loni pozvánku neobdržel, neboť Zemana nenechal vystoupit před studenty z obavy před volební agitací, prezident to označil za urážku hlavy státu. Grubhoffer se zastal Martina C. Putny, když se na protest proti jeho nejmenování profesorem odmítl zúčastnit jmenování profesorů v Karolinu.

Opakovaní situace z loňského roku

„Pokud se opakuje situace z loňského roku, kdy prezident nepozval rektora MU k oslavám státního svátku 28. října, znamená to, že Masarykova univerzita a pan prezident Zeman mají stále odlišný názor na působení politiků na akademické půdě. Rektor MU připomene výročí vzniku samostatného Československa položením věnce TGM v Brně,“ uvedla k situaci mluvčí brněnské univerzity Tereza Fojtová.

Na Hrad nepřijde ani rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch, který ale bude v tu dobu v zahraničí. „Již dříve jsem se omluvil, státní svátek budu slavit na českém velvyslanectví v Dillí,“ uvedl..

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček řekl, že momentálně nemá k dispozici seznam těch, kteří byli pozváni. „Pro nás je nejdůležitější, aby to bylo co nejreprezentativnější,“ uvedl. Podle něj jde o zastoupení klíčových hráčů veřejného života. „A mezi ty patří nejvyšší ústavní činitelé, zástupci diplomatického sboru i vysokých škol. A nechtěl bych teď hodnotit jednotlivá pozvání,“ dodal mluvčí.

Glosa: Zbytečný Hrad

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video