Prezident nesmí zasahovat do autonomie univerzit. Zeman musí jmenovat profesory, rozhodl soud

Miloš Zeman při inauguraci

Miloš Zeman při inauguraci Zdroj: čtk

volební štáb Miloše Zeman v pražském Top Hotelu
2
Fotogalerie

Pražský městský soud dnes zrušil rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana o nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a uměleckého historika Jiřího Fajta profesorem. Věc prezidentovi vrátil k dalšímu řízení. Sdělila to mluvčí soudu Markéta Puci. Podle pravomocného rozsudku nemůže žádný orgán moci výkonné po řádném řízení o jmenování profesorem sám znovu posuzovat, zda kandidát splňuje podmínky pro jmenování. Nepřípustně by tím totiž zasáhl do autonomie vysokých škol.

Podle senátu soudkyně Viery Horčicové může prezident rozhodnout, že navrženého kandidáta nejmenuje profesorem, pokud dospěje k závěru, že uchazeč neprošel řádným procesem ke jmenování nebo že tento proces vykazoval vady, kvůli nimž mohl být nezákonný.

"Takové rozhodnutí však musí obsahovat odůvodnění, což v posuzované věci splněno nebylo. Pro tuto vadu řízení bylo rozhodnutí prezidenta zrušeno," uvedla Puci.

Zeman nepodepsal Fajtův a Ošťádalův jmenovací dekret na jaře 2015. Zdůvodnil to vážnými prohřešky akademiků z minulosti. Své rozhodnutí oznámil v lednu 2016 dopisem tehdejší ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD).