Čmejla a Divíš rozjeli válku miliardářů. Jaké jsou jejich příběhy? | E15.cz

Rozjeli válku miliardářů. Kdo je Marek Čmejla a Jiří Diviš?

sou

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Miliardáři Marek Čmejla a Jiří Diviš minulý týden odpálili rozbušku, která může přerůst v nevídanou byznysovou válku. Přišli s tvrzením, že vlastní polovinu realitního impéria CPI Group třetího nejbohatšího Čecha Radovana Vítka. Čmejla s Divišem údajně poslali skrze fond Investhold do CPI 8,77 miliardy korun, čímž měli nad firmou získat faktickou kontrolu. Vítek takové tvrzení popírá. Čmejla s Divišem už v minulosti kontroverzně ovládli Mosteckou uhelnou a plzeňskou Škodu. Jaké jsou příběhy těchto převzetí?

Se Čmejlou je spojeno několik kauz. Přes skupinu Newton měl spolu s dalšími manažery údajné vyvádět peníze ze společnosti Mostecká uhelná. Kvůli této kauze byl Čmejla obviněn ze zneužití informace a postavení v obchodním styku a také z podvodu. V říjnu 2013 shledal švýcarský soud Čmejlu v kauze Mostecké uhelné vinným z podvodů a praní špinavých peněz a odsoudil ho na čtyři roky. V prosinci minulého roku soud zamítl jeho odvolání, zároveň však také doporučil nižšímu soudu, aby přezkoumal jeho trest.

Další kauza se týká plzeňské Škody. U ní měl Čmejla, Diviš a další manažeři provést tu samou strategii, tentokrát pomocí skupiny Appian Group. Pochybným ovládnutím strojírny Škoda Holding se v roce 2010 dostal až ke Škodě Transportation. V létě minulého roku  Čmejla s Divišem převedli své podíly ve Škodě Transportation Čmejla na manželku a Diviš na švýcarskou společnost. Motivem mělo být, aby jako kontroverzní osoby nebránili prodeji plzeňské Škody.

Čmejla ale podle soudu zakusil i podvod proti jeho osobě. V roce 2005 se manželé Marcela a Josef Stavjaníkovi rozhodli rozjet byznys s mákem a Čmejla byl jedním z těch, kteří jim poskytli finanční podporu. Podle Lidových novin jim mohl poskytnout až dvě miliardy korun. Stavjaníkovým a dalším dvěma aktérům kauzy soud stanovil tresty od pěti do deseti let vězení a povinnost zaplatit dohromady 1,7 miliardy korun.

Diviše s Čmejlou spojují obě kauzy – jak Mostecká uhelná, tak Škoda Holding.  V 90. letech Diviš zastupoval švýcarskou společnost Investenergy, která skupovala akcie Mostecké uhelné pro Appian Group. Stejně jako Čmejla se nakonec stal vlastníkem Škody Holding a nakonec Škody Transportation. V roce 2013 ho švýcarský soud v kauze Mostecké uhelné uznal vinným z podvodů a praní špinavých peněz a odsoudil ho na tři roky a deset měsíců do vězení. I u Diviše bude nižší švýcarský soud nyní přehodnocovat výši jeho trestu.

Autor: sou

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video