Rusnok chce sestavit vládu příští týden. Zatím má čtyři ministry | E15.cz

Rusnok chce sestavit vládu příští týden. Zatím má čtyři ministry

Premiér Jiří Rusnok odjíždí z Kramářovy vily v Praze, kde jednal 28. června s adepty na posty ministrů.
Premiér Jiří Rusnok odjíždí z Kramářovy vily v Praze, kde jednal 28. června s adepty na posty ministrů.
• 

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér Jiří Rusnok ukončil sérii jednání o obsazení vlády, ve schůzkách bude pokračovat po víkendu. Rusnok uvedl, že se sestavováním svého úřednického kabinetu je zhruba v polovině, vládní sestavu chce mít hotovou do konce příštího týdne. Dnes se Rusnokův kabinet rozrostl o dalšího člena, když bývalý ředitel České televize Jiří Balvín přijal místo ministra kultury. Rusnokovy nabídky vládních křesel zatím vyslyšeli čtyři oslovení.

Prezidentem Milošem Zemanem jmenovaný předseda nové vlády Jiří Rusnok jednal o obsazení úřednického kabinetu třetí den. „Jsem s tím vesměs velice spokojen,“ řekl Rusnok. Už má domluveny schůzky na příští týden, kdy by měl formování nové vlády. „Podaří se mi termín dodržet. Tento týden jsem na to měl de facto tři dny a jsem skoro v polovině. Takže za těch pět dnů to určitě zvládnu,“ dodal premiér.

Skupinu již jistých ministrů Rusnokovy vlády dnes doplnil Balvín, který v minulosti řídil Českou televizi či hudební televizní stanici Óčko. Už dříve na Rusnokovu nabídku kývl Martin Pecina, který bude stát v čela vnitra. Resort již vedl ve vládě Jana Fischera. Někdejší nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (ČSSD) bude ministryní spravedlnosti a zemědělství má vést šéf Potravinářské komory Miroslav Toman.

Jasno zatím není o postu ministra životního prostředí. Rusnok místo nabídl viceprezidentovi Svazu průmyslu a dopravy Radkovi Špicarovi, který se ale chce ještě rozmyslet. „Za nabídku jsem poděkoval, protože si jí vážím. Slíbil jsem, že dám panu premiérovi vědět v pondělí ráno,“ řekl novinářům Špicar.

Naopak odmítnutí se dnes dočkal Rusnok od náměstka ministerstva pro místní rozvoj Daniela Brauna, který mohl vystřídat svého nynějšího šéfa Kamila Jankovského (LIDEM). Raději se chce dál věnovat zajištění unijních dotací pro ČR. „Mám na starosti vyjednávání o budoucích evropských fondech a jakékoli narušení tohoto procesu by mohlo ohrozit 500 miliard, které budou k dispozici pro Českou republiku,“ řekl médiím. „Dohodli jsme se s panem premiérem, že bude efektivnější, abych se plně soustředil na tuto agendu z mojí současné pozice náměstka,“ doplnil.

Rovněž rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák odmítl místo ministra školství. „Nebudu popírat, že došlo na téma fungování v pozici ministra školství,“ uvedl, ale své priority prý vidí ve funkci rektora. Ministrem školství nechce zůstat v Rusnokově kabinetu ani nynější šéf úřadu Petr Fiala.

Ekonomická jednání

Rusnok se dnes sešel i s bývalým předsedou úřednické vlády z let 2009 až 2010 Fischerem, šéfem Svazu průmyslu a dopravy Jaroslavem Hanákem a ekonomem Miroslavem Zámečníkem. Fischer uvedl, že s Rusnokem o žádné personální nabídce nemluvili, premiér se prý zajímal o jeho názory na současnou politickou situaci a proces skládání vlády.

Hanák potvrdil, že do vlády nepůjde, jak uvedl již dříve. S Rusnokem ale řešil obsazení funkcí ministrů. Šéf svazu ještě doplnil, že s premiérem diskutoval o variantách vládního prohlášení. Podle Rusnoka bude programové prohlášení stručné. Jeho tématy budou návrh státního rozpočtu, evropské fondy, likvidace následků povodní nebo zvýšení plateb státu za zdravotní pojištěnce.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.