Schwarzenberg bude s Rusnokem jednat, ale důvěru jeho vládě TOP 09 nevyjádří

Petr Gazdík, Karel Schwarzenberg, Miroslav Kalousek

Petr Gazdík, Karel Schwarzenberg, Miroslav Kalousek Zdroj: ctk

Předseda strany TOP 09 Karel Schwarzenberg je připraven jednat s premiérem Jiřím Rusnokem, důvěru jeho úřednickému kabinetu ale nevyjádří. Rusnok plánuje jednat se všemi sněmovními stranami o podpoře pro dočasnou vládu. Strany dnes již bývalé vládní koalice ale deklarovaly, že při hlasování o důvěře pro Rusnokovu vládu ruce nezvednou.

Jiří Rusnok již jako nový premiér převzal od končícího Petra Nečase Úřad vlády a klíč od korunovačních klenotů. Příští týden ho čeká jednání se zástupci parlamentních stran. Bude usilovat o dosažení důvěry pro svou úřednickou vládu.

„Mluvím s každým, ale jsem pro to, aby přeci jen Ústava a ústavní zvyklosti, které k tomu patří, byly dodržovány,“ řekl Schwarzenberg. S Rusnokem se prý sejde, důvěru jeho vládě ale TOP 09 nedá. „Prezident si pořídil vládu, kterou chtěl, tak ji má,“ dodal Schwarzenberg.

„Některá jmenování ve vládě Jiřího Rusnoka nepovažuji za zrovna šťastná, ať už v souvislosti se zázračným splacením milionového dluhu nebo s nedokončeným vyšetřováním zneužívání vojenského zpravodajství,“ napsala předsedkyně LIDEM Karolína Peake v obsáhlejším prohlášení. Uvedla také, že ji zajímá programové prohlášení nově vzniklé vlády.

Dluhy jako zázrakem vyrovnány

Fischerovo jmenování ministrem financí vzbudilo značnou pozornost. Neúspěšný prezidentský kandidát donedávna dlužil miliony za kampaň. Pohledávky splatil v podstatě současně s oznámením svého vládního působení. Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová proto Rusnokovu vládu označila za „toxickou“.

Podle Peake budou strany bývalé koalice jednat o společném postupu. „Další vývoj má řadu variant a nemá cenu spekulovat,“ uvedla. Úřednický kabinet jmenoval prezident Miloš Zeman přes odpor předchozí vládní koalice. Strany ODS, TOP 09 a LIDEM chtěly i po skandálu, který stál post premiéra Petra Nečase (ODS), pokračovat v koaličním vládnutí. Kabinet, který navrhovaly, měla vést místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Zeman ale sestavením vlády pověřil ekonoma Rusnoka, i když koalice deklarovala, že má pro vládu s Němcovou v čele sněmovní většinu.

Rusnokova úřednická vláda. Kdo je kdo?

Jan Fischer, ministr financí
Jan FischerJan Fischer | E15 Anna Vackova Dvaašedesátiletý Jan Firscher se narodil v Praze, kte vystudoval statistiku a ekonometrii na Vysoké škole ekonomické. Po studiích dlouhodobě působil ve Federálním statistickém úřadě a později Českém statistickém úřadě. V roce 2009 se stal premiérem úřednické vlády, letos neúspěšně kandidoval na prezidenta. V letech 1980 až 1989 byl členem KSČ.
Tomáš Jan Podivínský, ministr životního prostředí
Tomáš PodivínskýTomáš Podivínský Tomáš Podivínský se narodil ve Vyškově na Moravě. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze a v roce 2004 absolvoval Diplomatickou akademii v Praze; je kariérní diplomat. V letech 1997 – 2003 byl pověřen na velvyslanectví ČR ve Vídni česko-rakouskou komunikací problematiky jaderné elektrárny Temelín.
Vlastimil Picek, ministr obrany
Vlastimil PicekVlastimil Picek | ctk Sedmapadesátiletý rodák z Turnova vystudoval Vojenskou akademii v Brně a podobně jako jeho tehdejší kolegové se stal členem KSČ. Ze strany vystoupil po třiadvaceti letech v roce 1990. Dlouholetý náčelník generálního štábu se loni stal prvním náměstkem bývalého ministra obrany Alexandra Vondry. Po krátké epizodě, kdy jej odvolala Vondrova nástupkyně Karolína Peake, se na ministerstvo vrátil jako jeho šéf.
Zdeněk Žák, ministr dopravy
Zdeněk ŽákZdeněk Žák | ctk Čerstvý pětačtyřicátník Zdeněk Žák dříve pracoval pro největšího českého železničního dopravce jako generální inspektor a je rovněž někdejším poradcem prezidenta Zemana. Vystudoval Fakultu elektrotechniky a informatiky, v roce 1995 nastoupil na ministerstvo dopravy. Podílel se i na přípravě českého předsednictví EU.
Jiří Cienciala, ministr průmyslu a obchodu
Jiří CiencialaJiří Cienciala | ctk Třiašedesátiletý docent Jiří Cienciala byl 14 let šéfem Třineckých železáren. Ve funkci skončil v roce 2011, následně se dostal do dozorčí rady společnosti. Zároveň je rektorem Vysoké školy podnikání v Ostravě a také zasedá v Radě pro výzkum vývoj a inovace, kterou využívá odstupující kabinet premiéra Petra Nečase (ODS).
František Lukl, ministr pro místní rozvoj
Starosta Kyjova František Lukl po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile. Lukl dostal nabídku na post ministra pro místní rozvoj v Rusnokově vládě. Vzal si čas na rozmyšlenou.Starosta Kyjova František Lukl po jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile. Lukl dostal nabídku na post ministra pro místní rozvoj v Rusnokově vládě. Vzal si čas na rozmyšlenou. Letos pětatřicetiletý František Lukl vede od února 2005 radnici jedenáctitisícového Kyjova, je také místopředsedou Svazu měst a obcí (SMO). Vystudoval brněnskou právnickou fakultu a začínal jako vedoucí právního oddělení přednosty hodonínského okresního úřadu (2001-2002), od ledna 2003 vedl dva roky kancelář starosty Kyjova, nyní je devátým rokem kyjovským zastupitelem za Sdružení nestraníků a starostou města. Loni jako lídr Sdružení nestraníků neúspěšně usiloval o funkci jihomoravského hejtmana. Lukl je svobodný, řekl, že jeho nejbližším rodinným příslušníkem babička.
František Koníček, ministr práce a sociálních věcí
František KoníčekFrantišek Koníček | Euro Martin PinkasBývalý ředitel Lesů ČR (červen 2006-únor 2007) se v posledních letech zabývá především podnikáním. Je rovněž exposlancem ČSSD; do Sněmovny usedl jako náhradník za zesnulou kolegyni v červnu 2005 a v lednu 2006 na mandát rezignoval. Dva roky byl také náměstkem ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha.
Martin Holcát, ministr zdravotnictví
Martin HolcátMartin Holcát | E15 Robert ZlatohlavekNáměstek pro léčebně preventivní péči ve Fakultní nemocnici Motol. Od března 1999 do února 2000 byl prvním náměstkem ministra zdravotnictví (Ivana Davida a poté Vladimíra Špidly jako pověřeného šéfa resortu). Otolaryngolog, v roce 1996 se stal náměstkem ředitele ve Všeobecné fakultní nemocnici, od března 1997 do listopadu 2003 byl jejím ředitelem. Poté vedl Koordinační středisko transplantací, patřící pod ministerstvo zdravotnictví, a od roku 2006 je náměstkem v motolské nemocnici. Byl také šéfem koncilia, které se staralo o prezidenta Václava Havla.
Martin Pecina, ministr vnitra
Martin PecinaMartin Pecina | E15 Eduard ErbenMinistrem vnitra byl již ve vládě Jana Fischera (květen 2009 až červenec 2010), předtím vedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (září 2005 až červen 2009). Nyní je generálním ředitelem společnosti Vítkovice Power Engineering, která je součástí strojírenského holdingu Vítkovice. Do roku 1997 byl členem ODS (do strany vstoupil v roce 1993), v letech 2001 až 2005 byl členem ČSSD, členství se vzdal v souvislosti s nástupem do funkce předsedy antimonopolního úřadu. V roce 2010 se do ČSSD vrátil a letos v lednu z ní opět vystoupil. Vadilo mu, že levice nepostavila společného prezidentského kandidáta a že ČSSD nenavrhla do této funkce Miloše Zemana.
Jan Kohout, ministr zahraničních věcí
Jan Kohout přijal nabídku vést ministerstvo zahraničíJan Kohout přijal nabídku vést ministerstvo zahraničí | Euro Martin PinkasBývalý ministr zahraničí a místopředseda vlády Jana Fischera (od května 2009 do července 2010), od listopadu 2010 člen dozorčí rady ČEZ. Předtím působil 20 let v diplomacii, zastupoval ČR mimo jiné při OSN a OBSE, byl velvyslancem ČR při Evropské unii. Kohout byl v komunistické straně (1986 až 1989), v roce 1995 vstoupil do ČSSD.
Dalibor Štys, ministr školství
Kandidát na ministra školství Dalibor ŠtysKandidát na ministra školství Dalibor Štys | ctkPřírodovědec, od loňského roku ředitel odboru výzkumu a vývoje na ministerstvu školství. Předtím pracoval pro Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, kde v roce 2002 založil Ústav fyzikální biologie v Nových Hradech. Jeho ředitelem byl do konce roku 2011, poté se stal proděkanem Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity.
Miroslav Toman, ministr zemědělství
Prezident Potravinářské komory ČR Miroslav TomanPrezident Potravinářské komory ČR Miroslav Toman | Foto E15 Robert ZlatohlavekPrezident Potravinářské komory ČR (od roku 2007), člen dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu, člen představenstev Hospodářské komory ČR a Agrární komory ČR. Od srpna 2002 do října 2006 byl náměstkem, později prvním náměstkem ministra zemědělství. V letech 1996 až 2001 působil jako obchodní rada na zastupitelských úřadech ve Washingtonu a v Bratislavě. Jeho otec byl ministrem zemědělství v 80. letech.
Marie Benešová, ministryně spravedlnosti
Marie BenešováMarie Benešová | ctkNěkdejší nejvyšší státní zástupkyně (leden 1999 až září 2005) a stínová ministryně spravedlnosti za sociální demokracii (2006 až 2010) je od května odbornou mluvčí ČSSD pro boj s korupcí. Do letošního března byla místopředsedkyní strany. V prezidentské volbě podporovala Zemana, ačkoli ČSSD měla vlastního kandidáta. Nyní je členkou prezidentova poradního týmu.
Jiří Balvín, ministr kultury
Bývalý ředitel České televize Jiří Balvín odchází 28. června z jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile. Balvín přijal místo ministra kultury v Rusnokově vládě. Je tak čtvrtým potvrzeným ministrem v novém úřednickém kabinetu.Bývalý ředitel České televize Jiří Balvín odchází 28. června z jednání s premiérem Jiřím Rusnokem v Kramářově vile. Balvín přijal místo ministra kultury v Rusnokově vládě. Je tak čtvrtým potvrzeným ministrem v novém úřednickém kabinetu.Manažer speciálních projektů televizní stanice Óčko, bývalý generální ředitel České televize (2001-02) a ředitel hudební televize Óčko (2003-12). Absolvoval Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění, obor filmová a televizní produkce. Přes 25 let pracoval v Československé televizi, v letech 1992 až 1997 byl šéfproducentem uměleckých pořadů České televize. Později mimo jiné pracoval jako ředitel marketingové společnosti Českého tenisového svazu, ředitel výroby a techniky České nezávislé televizní společnosti a učil na FAMU. Během prezidentské předvolební kampaně radil Miloši Zemanovi s mediálním vystupováním.

Kdo nabídku Jiřího Rusnoka odmítl:

Daniel Braun - ministerstvo pro místní rozvoj

Petr Fiala - ministerstvo školství

Jan Gregor - ministerstvo financí

Petr Šimerka - ministerstvo práce a sociálních věcí

Radek Špicar - ministerstvo životního prostředí

Ivo Vondrák - ministerstvo školství

Rusnokův pokus nemusí skončit krachem, Zeman spoléhá na rozštěpení ČSSD