Šéf lihové mafie Březina se u soudu přiznal, popsal nelegální obchody | e15.cz

Šéf lihové mafie Březina se u soudu přiznal, popsal nelegální obchody

Radek Březina
Radek Březina
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zlínský podnikatel Radek Březina se dnes před krajským olomouckým soudem přiznal k trestné činnosti v případu lihové mafie. V několikahodinové výpovědi také detailně popsal nelegální obchody s lihem i rozdělení úloh. Podle obžaloby mafie způsobila při obchodech s nelegálním lihem škodu na daních v rekordní výši 6,7 miliardy korun. Stát na daních krátili ve velkém rozsahu od roku 1998.

„Tak jak to říká obžaloba, že já jsem byl ta hlava, tak to je pravda. Nechal jsem vše vybudovat já, bylo to na můj na příkaz, líh jsem nechal dovézt na můj příkaz, byl to můj líh,“ uvedl Březina.

Přihlásil se i k myšlence falešné denaturace lihu ve společnosti Morávia-Chem, kterou tajně vlastnil, i k propracovanému systému přečerpávání lihu z jeho skladu v Ostravě Mariánských Horách podzemním potrubím do likérky Daněk. Při své výpovědi nešetřil detaily, soudu kreslil i plánky denaturačních zařízení, které vymyslel, či nákresy tajných úložišť nelegálního lihu.

Činnost údajné mafie popisoval celý den a ve výpovědi bude pokračovat i v úterý. Zmínil se i o jednotlivých rolích spoluobžalovaných, několikrát vyzdvihoval především aktivitu Lubomíra Kaláče. Jména odběratelů nelegálního lihu však uvést odmítl.

„Mí zákazníci mi věřili, nikdy bych to neudělal, vnitřně bych to nedokázal, byť bych si s tím u soudu pomohl,“ uvedl Březina. U soudu se také zmínil o tragédii v roce 2000, kdy při filtraci lihu v Ostravě v Mariánských Horách zemřel jeden z jeho zaměstnanců. „Byl opilý, spadl do vařící vody, zamotal se do plachty a nemohl vylézt. Uvařil se tam. Policii jsme zavolat hned nemohli, všechny by nby nás zavřeli. Zavolali jsme ji až další den v noci,“ uvedl Březina.

Osm lidí před soudem

Před soudem dnes stanulo osm lidí v čele s Radkem Březinou. Status spolupracujícího obviněného získal Březinův bratr Tomáš a jejich hlavní spolupracovník Lubomír Kaláč, dosáhnout by tak mohli mírnějšího trestu.

„Obvinění ve větším rozsahu zkrátili daň, páchali úmyslný trestný čin jako členové zločinecké skupiny. Celková škoda byla vyčíslena 6,695 miliardy korun,“ uvedl dnes žalobce.

Mimořádná bezpečnostní opatření během soudu s lihovou mafiíAutor: ctk
Soud s lihovou mafiií provázela mimořádná bezpečnostní opatření

Obžalobu podal kromě bratrů Březinových a Kaláče také na jednatele společnosti Morávia-Chem Radka Menšíka, správce nemovitostí Ivana Kováříka, Václava Davida, který se údajně podílel na navážení nelegálního lihu do ukrytých nádrží, skladníka Rostislava Hanulíka. Mužům hrozí tresty od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců.

Členové zločinecké skupiny podle obžaloby čistili technický líh a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, který prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích.

Osmým obžalovaným je Tomáš Pantlík, který se zodpovídá ze skrytého úložiště lihu v Olomouci. „Každý z obžalovaných na tom nese nějakou vinu, kromě Pantlíka. Ten byl najat na oficiální práci jako manažer nemovitosti, nikdy jsem mu žádnou nelegální činnost nedával a ani se o tom nezmiňoval,“ řekl Radek Březina.

Kauzu týkající se tajných zásob lihu, ve které se Pantlík společně s bratry Březinovými zodpovídal od května, soud spojil s případem lihové mafie. Případem se bude olomoucký soud zabývat po celý týden, poté ji odročí na leden.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery