Sobotka: Benešová má kvůli funkci ministryně spravedlnosti odejít z ČSSD | E15.cz

Sobotka: Benešová má kvůli funkci ministryně spravedlnosti odejít z ČSSD

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová a budoucí ministryně spravedlnosti, přichází 26. června do Kramářovy vily, kde se setkala s premiérem Jiřím Rusnokem.
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová a budoucí ministryně spravedlnosti, přichází 26. června do Kramářovy vily, kde se setkala s premiérem Jiřím Rusnokem.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Marie Benešová se rozhodla přijmout post v novém kabinetu navzdory stranickému usnesení, že sociální demokracie nebude bez nových voleb vstupovat do vlády. Stranu, jejíž byla do letoška místopředsedkyní, však opouštět nehodlá. „Já se za to nestydím. Chodím na pět schůzí ročně v místní organizaci, komu by to mělo vadit? Nejsem ve vedení, jsem řadová členka na místní kladenské úrovni,“ nechala se dříve slyšet.

Sociální demokracie vyzve svou bývalou místopředsedkyni Marii Benešovou, která přijala post ministryně spravedlnosti ve vznikající vládě Jiřího Rusnoka, aby odešla ze strany. Uvedl to předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Víc prý věc řešit nechce, protože kabinet, který vzniká z popudu prezidenta Miloše Zemana, nemá budoucnost.

„Pokud některý ze členů ČSSD poruší rozhodnutí sociální demokracie o tom, že nevstupujeme do prezidentské vlády, vyzve ho vedení strany, aby z ČSSD vystoupil,“ napsal v textové zprávě Sobotka na dotaz, jak bude jeho strana postupovat vůči Benešové. „Vzhledem k tomu, že Rusnokova vláda nedostane důvěru a poté skončí, nebudeme těmito věcmi jinak ztrácet čas.“

Vláda nejodbornějších odborníků? Čtěte glosu E15.cz:

Že je premiér to nejhorší? Seznamte se s jeho kabinetem

Podle Sobotky, který požaduje rychlé rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasné volby, se však účast na Rusnokově vládě neslučuje se členstvím v sociální demokracii. Očekává proto, že sociální demokraté, kteří do kabinetu vstoupí, ukončí své členství ve straně.

Vedení ČSSD bude muset v tomto ohledu dost možná apelovat i na další straníky vedle Benešové. Nabídku na post ministra zahraničí totiž dostal bývalý diplomat Jan Kohout, který ji zvažuje, a hovoří se i o dalších možných kandidátech z řad největší opoziční strany.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.