Socialisté chtějí zachránit Evropu před neoliberalismem a populismem | E15.cz

Socialisté chtějí zachránit Evropu před neoliberalismem a populismem

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Proti neoliberálním a konzervativním politikám a proti populismu se postavila Strana evropských socialistů (PES), podle níž ohrožují Evropskou unii. V deklaraci nazvané Zachraňme Evropu, kterou dnes přijal pražský sjezd, volá po sociální spravedlnosti, spravedlivějším růstu a rovnosti v Evropě.

"Jsme jediní, kdo jsou schopni nabízet reálná řešení problémů," řekl v závěrečném projevu třídenního sjezdu předseda PES Sergej Stanišev. Český premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že pokud by se lidé přiklonili k populistickým a extremistickým politickým silám, vedlo by to k nejistotě a chaosu a k demontáži všeho, na čem pracovali generace sociálnědemokratických politiků.

"Nyní je čas oživit naději. Je čas bojovat proti beznaději a zastavit vzestup populistů, extremistů a rasistů," stojí v textu, jenž klade důraz zejména na podporu mladých lidí a sociálních práv. Tato práva by měla mít podle socialistů přednost před hospodářskými svobodami.

Strana evropských socialistů požaduje, aby Evropa dávala každoročně pět miliard eur (asi 135 miliard korun) na program zaměstnání, stáží a dalšího vzdělávání mladých lidí. Socialisté se chtějí zasazovat o zlepšování pracovních podmínek, v celé Evropě by zavedli "důstojnou minimální mzdu". Skoncovali by podle deklarace s daňovými úniky a uzavřeli by daňové ráje, chtějí daň z finančních transakcí. Ohledně životního prostředí mluví hlavně o bezuhlíkové ekonomice.

S ohledem na boj proti terorismu by socialisté například posílili spolupráci tajných služeb. Snažili by se zamezit nelegálnímu obchodu se zbraněmi, potírat problém se zahraničními bojovníky a přerušit přísun peněz teroristickým organizacím. Za prioritu unie označili předcházení radikalizaci a podporu integrace. Migraci socialisté označili v deklaraci za trvalý a přirozený jev. Zaměřili by se ale zároveň na zlepšení životních podmínek v místech, odkud lidé odcházejí.

V deklaraci se píše i o vývoji v Turecku. Pokud se tam nenavrátí právní stát a lidská práva, EU by měla dočasně zmrazit přístupová jednání, stojí v ní.

Strana evropských socialistů sdružuje socialistické či sociálnědemokratické strany a má 33 členů. Její rada se schází každoročně, účastní se jí přes 500 delegátů, podporovatelů a dalších hostů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video