Šťovíček jde proti VV, restituce podpoří. Padne vláda? | E15.cz

Šťovíček jde proti VV, restituce podpoří. Padne vláda?

Církevní restituce - ilustrační foto
Církevní restituce - ilustrační foto
• 

vrb, ČTK

Církevní restituce mají po dnešku větší šanci projít opětovným hlasováním ve sněmovně, kam předlohu vrátili senátoři. Poslanec Milan Šťovíček z Věcí veřejných totiž vládní předlohu navzdory schválenému stanovisku strany podpoří. Klub VV rozhodl o závazném hlasování zákonodárců proti církevním restitucím, daňovým změnám a nižšímu růstu důchodů. O případném vyloučení Šťovíčka ze strany nebo z klubu se zatím nemluvilo.

Poslanci budou projednávat církevní restituce na schůzi, která začne příští úterý. Sněmovně návrh zákona vrátil Senát s většinou socialistů, k jeho potvrzení bude kabinet potřebovat v dolní komoře nejméně 101 hlasů. Vládních poslanců je ale oficiálně jen rovná stovka. Příslib hlasovat pro návrh dal teď ale i poslanec VV Šťovíček.

Pokud nebude respektovat schválené závazné hlasování, poruší stanovy poslaneckého klubu „véček“, který se o své jednotě může usnést nadpoloviční většinou. Hrozí mu tak vyloučení ze strany. Záležitost by řešilo grémium VV až po hlasování ve sněmovně, řekl novinářům stranický předseda Radek John.

Podle Johna se však může stát i to, že skončí vláda. „Když mluvíte soukromě s lidmi z ODS, z TOP 09, z LIDEM, říkají, že jde o zpackaný zákon,“ uvedl.

Pro vázané hlasování bylo osm z devíti přítomných členů klubu VV. „Vůbec se o nějakém vyloučení nebo o něčem podobném nehovořilo. Zatím,“ řekl novinářům Šťovíček. Znovu potvrdil, že nemá důvod měnit na vládní předlohy názor a bude pro ně ve sněmovně hlasovat.

V této souvislosti se spekulovalo o jeho možném přestupu k vládní platformě LIDEM. „Musím říci, že tyto kotrmelce nemám rád,“ podotkl Šťovíček a dodal, že o tom zatím neuvažuje.

Na jednání klubu chyběli David Kádner, Miroslav Petráň a Josef Dobeš. Kádner a Petráň by měli hlasovat podle informací z klubu proti předlohám, v případě Dobeše zatím údajně není potvrzen jeho postoj k církevním restitucím.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.