Trh fúzí a akvizic leze z bídy | E15.cz

Trh fúzí a akvizic leze z bídy

Výstav loni stoupl. Po předloňském poklesu výstavu
Pivovarů Staropramen způsobeném krizí a zvýšení spotřební daně na pivo loni výstav firmy stoupl o osm procent
Výstav loni stoupl. Po předloňském poklesu výstavu Pivovarů Staropramen způsobeném krizí a zvýšení spotřební daně na pivo loni výstav firmy stoupl o osm procent
• 
ZDROJ: ctk

Tereza Zavadilová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Česku se letos v prvním pololetí prodalo firem za 2,8 miliardy eur. Vyplývá to ze statistik mergermarketu, které má E15 k dispozici. Co se týče hodnoty transakcí, zažilo Česko nejlepší půlrok od roku 2008. Problém je, že tento skok má na svědomí jeden obří obchod – prodej pivovarů StarBev za 2,65 miliardy eur.

Nulové známky oživení jsou vidět na počtech dokončených transakcí, těch bylo jen 17 proti loňským 35. „StarBev je ojedinělý případ. Do stejné kategorie bude v případě úspěšného dokončení patřit i Net4Gas. O aktivitě v mainstreamovém segmentu takové transakce moc neříkají,“ říká Patrik Brom z UniCredit CAIB.

Poradci si nejsou jisti, zda se trh skutečně rozhýbe. Pro letošek však už bylo ohlášeno několik zajímavých obchodů. Například zakladatel Exim Tours Ferid Nasr prodal svou cestovní kancelář německému řetězci Rewe Tours, prodal se podíl v matce internetového obchodu Mall.cz, firma p. k. Solvent koupila českou pobočku zkrachovalého řetězce Schlecker.

Rychle odklepnutá fúze

Martin Buchar: Hodnota bank se propadla o dvanáct let zpět

Český trh fúzí a akvizic skomírá od začátku krize. Je to problém celého postkomunistického regionu, jemuž celkově klesá příliv zahraničních investic. Ten letos v prvním pololetí propadl o drtivých 66,7 procenta na 7,4 miliardy eur.

Transakce na českém trhu Autor: reuters

Klesajícímu trhu se museli přizpůsobit i poradci. „Nyní zprostředkováváme spíše více menších transakcí. To představuje změnu proti minulým letům, kdy jsme se podíleli téměř výhradně na velkých přeshraničních fúzích a akvizicích. Dnes je totiž již více než polovina transakcí na českém trhu realizována mezi českými subjekty,“ říká Petr Kříž z Ernst & Young.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video