Tunel Blanka z pražského rozpočtu každoročně odsaje 200 milionů | E15.cz

Tunel Blanka z pražského rozpočtu každoročně odsaje 200 milionů

Účastníci slavnostního ukončení ražby tubusů si prohlížejí pražský tunel Blanka, odkud dělníci 5. září vyvezli poslední kubík vytěžené zeminy.
Účastníci slavnostního ukončení ražby tubusů si prohlížejí pražský tunel Blanka, odkud dělníci 5. září vyvezli poslední kubík vytěžené zeminy.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

I po dokončení bude kritizovaný tunelový komplex Blanka zatěžovat pražský rozpočet. Na jeho provoz totiž Praha podle náměstka primátora Josefa Noska ročně vynaloží asi 200 milionů korun.

Praha na výstavbu Blanky dává každý rok několik miliard korun, celkové náklady pak vyšplhají na zhruba 36 miliard. Tunel by měl být zprovozněn v roce 2014.

Praha chce, aby řidiči začali tunelem jezdit ještě před koncem volebního období, náklady na výstavbu bude ale město splácet ještě po roce 2014. Zároveň už v roce 2014 bude město platit provoz této části obchvatu.

Podle Noska odhadované provozní náklady zahrnují mimo jiné peníze na odvětrávání, svícení, úklid, provoz bezpečnostního systému a odčerpávání vody. Zajišťovat to bude pravděpodobně pražská Technická správa komunikací, která se už nyní stará o pět pražských tunelů.

V rozpočtu má na tyto účely podle mluvčího Tomáše Mrázka 92,5 milionu korun ročně. „Pokud bychom správu tunelu Blanka převzali, muselo by nám město navýšit rozpočet,“ řekl Mrázek.

:

Kvůli vysokým nákladům město také v nejbližších letech nezačne stavět navazující část okruhu od Pelc Tyrolky po Štěrboholskou radiálu, který by mohl stát kolem 40 miliard korun. Tento severovýchodní úsek vnitřního okruhu získal v minulých dnech kladné stanovisko v procesu EIA, který zkoumá vliv stavby na životní prostředí. Kvůli nedostatku peněz město nebude připravovat ani zahloubení magistrály u Národního muzea.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.