Ve Zlíně hoří bývalý Svit. Škoda bude obrovská, přesáhne 200 milionů | e15.cz

Ve Zlíně hoří bývalý Svit. Škoda bude obrovská, přesáhne 200 milionů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zlín bojuje s nebývale rozsáhlým požárem. Hasiči zasahují u skladové budovy společnosti HP Tronic Zlín v areálu bývalého Svitu ve Zlíně, vyhlásili dokonce čtvrtý, nejvyšší stupeň požárního poplachu. Město z preventivních důvodů přemístilo žáky okolních mateřských škol. Podle prvních odhadů společnosti HP Tronic škoda na zboží přesáhne 200 milionů korun. Odpoledne se hasičům asi po 11 hodinách zásahu podařilo požár lokalizovat, jeho likvidace však může trvat i několik dnů.

Objekt patří společnosti Cream. Podle ředitele firmy Martina Jarolíma škody v případě demolice a stavby nové budovy dosáhnou stovek milionů. „Barák je pojištěný, počkáme na rozhodnutí statika,“ řekl Jarolím. Dodal, že nejdůležitější je v tuto chvíli to, že se požár obešel bez újmy na životech. „Za druhé mě zajímá HP Tronic. Nabídli jsme jim již nové prostory, aby mohli fungovat,“ doplnil Jarolím.

Objekt je od rána pod kontrolou statika. „Zasažený objekt má dvě části, starou baťovskou a přístavbu postavenou asi před 30 lety. Baťovská je na zbourání, sedmipodlažní přístavbu bude nutné podrobně prozkoumat,“ řekl na místě požáru zlínský statik Oto Nový. Podle něj nelze stále podcenit ani možnost, že by se objekt v důsledku požáru zřítil sám. „Pokud se novější část podaří zachránit, přistavíme k ní další, aby budova s plochou asi 20 tisíc metrů čtverečních mohla nadále plnit svou funkci,“ uvedl Jarolím.

Požár se udržel v jedné polovině sedmipodlažní budovy, která je rozdělena protipožární konstrukcí. Lidi z nejbližších budov hasiči evakuovali. Do náhradních prostor v Kině Květen v Malenovicích či do jiných mateřských škol byly z preventivních důvodů přemístěny děti z blízkých školek.

„Jde o preventivní opatření, děti ani zaměstnanci nejsou ohroženi na zdraví, zplodiny obsažené v ovzduší jsou pod hodnotami, při kterých by znamenaly bezprostřední nebezpečí,“ uvedl po zasedání krizového štábu mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák. „Nebyly buďto naměřeny žádné škodlivé koncentrace nebo pouze stopové prvky, které nejsou ohrožující na životě a zdraví občanů,“ doplnil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Město přesto varovalo občany, aby nevětrali a omezili pohyb venku. Krizový štáb také zřídil pro veřejnost informační linku 577 630 510, na které se zájemci dozvědí aktuální informace.

HP Tronic funguje dál

V budově č.103 sídlí několik firem, mají tu sklady. V objektu byly uskladněny elektrospotřebiče. Ohněm postižená HP Tronic Zlín podle mluvčího Komína funguje dál, hledá náhradní skladové prostory. Společnost je například majitelem značky ETA, obchodů Euronics a sítě Proton. V roce 2011 její obrat činil přes sedm miliard korun.

Na místo byl kvůli zplodinám povolán pracovník chemických laboratoří hasičů i hygienici. Podle Dvořáka bude krizový štáb informovat veřejnost o zvýšeném množství čpavku v ovzduší v centru Zlína. Krizový štáb doporučuje obyvatelům města, aby kvůli kouři omezili větrání. Lidé by se také neměli dlouho zdržovat venku.

Čtvrtý stupeň požárního poplachu bývá vyhlašován výjimečně. Ve Zlínském kraji se tak stalo předloni v dubnu při požáru společnosti na recyklaci plastů Remiva v Chropyni na Kroměřížsku. Vznikla při něm škoda za 270 milionů korun, jeho likvidace trvala 90 hodin a nasazeno bylo 567 hasičů ze 70 jednotek profesionálů a dobrovolníků. Již nyní je pravděpodobné, že zlínský požár se Chropyni vyrovná minimálně co do způsobené škody.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video