Vláda schválila navýšení výdajů o 30 miliard, nejvíce dostane Marksová | E15.cz

Vláda schválila navýšení výdajů o 30 miliard, nejvíce dostane Marksová

Vicepremiér Andrej Babiš a předseda vlády Bohuslav Sobotka
Vicepremiér Andrej Babiš a předseda vlády Bohuslav Sobotka
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda dnes schválila navýšení výdajových rámců rozpočtů na roky 2017 a 2018 o 30 miliard korun. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr financí Andrej Babiš (ANO). Zvýšení bude muset ještě schválit Poslanecká sněmovna. V současnosti jsou výdajové rámce schválené dolní komorou na příští rok 1211,7 miliardy korun a pro rok následující 1245,7 miliardy korun.

Debatu o návrhu státního rozpočtu na příští rok, který ministerstvo financí předložilo se schodkem 48,5 miliardy korun, vláda přerušila. O penězích pro jednotlivá ministerstva bude ještě jednat koaliční rada. Na ní chce ministr financí Andrej Babiš (ANO) projednat i to, že byl na dnešním jednání vlády ve všem přehlasován.

Na tiskové konferenci po jednání kabinetu řekl, že byl v klíčových hospodářských otázkách přehlasováván „dvoukoalicí“ ČSSD a KDU-ČSL, která se podle něj dohodla ve stylu „ty mi schválíš vědu, já ti schválím státní pojištěnce“. „Já jsem měl dneska pocit, že jsem byl na vládě zbytečně. Ve všech mých návrzích jsem byl přehlasován, podle úředníků ministerstva je to velice neobvyklé,“ uvedl. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) ale existenci „dvoukoalice“ popřel.

Ministerstvo financí původně navrhovalo výdajové rámce navýšit jen mírně kvůli posílení výdajů na podporu obnovitelných zdrojů. Podle původního návrhu se tak měly výdaje rozpočtu a státních fondů zvýšit o 1,2 miliardy příští rok a v roce 2018 o 2,5 miliardy korun. Návrh obsahuje nově i výdaje pro rok 2019 ve výši 1273,2 miliardy korun.

V případě samotného rozpočtu na příští rok ministerstvo financí navrhuje schodek 48,5 miliardy korun. Úřad zároveň ale upozornil na to, že výdaje je možné zvýšit o 11,5 miliardy korun tak, aby se dodržela dohoda koaličních stran. Ta počítá příští rok se schodkem 60 miliard korun. Podmínkou pro navýšení schodku je podle materiálu právě zvýšení výdajových rámců na následující roky.

Růst výdajů

Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá meziročně s růstem výdajů u většiny ministerstev a dalších státních úřadů. Nejvíce mají klesnout výdaje v absolutní částce ministerstvu zemědělství, a to o 2,1 miliardy korun. Naopak největší růst je u ministerstva práce a sociálních věcí o 9,9 miliardy a u ministerstva pro místní rozvoj o 8,5 miliardy korun. V údajích jsou již nově započteny peníze z fondů EU a dalších finančních mechanismů, jako jsou například takzvané norské fondy.

Vláda pak dnes již vyřešila jednu ze sporných oblastí, když rozhodla o navýšení státních odvodů na zdravotní pojištění za děti, důchodce nebo nezaměstnané o 3,6 miliardy korun. To by mělo umožnit desetiprocentní růst platů ve zdravotnictví.

Přilepšení učitelům

Dále je ovšem v rámci rozpočtu třeba dořešit požadavek na zvýšení platů učitelů o deset procent a dalších státních zaměstnanců o pět procent. Například ministerstvo školství uvedlo, že stávající návrh neumožňuje ani zajištění zákonných povinností. V návrhu totiž nejsou zahrnuty peníze na inkluzi ani na zvýšení počtu dětí ve školách. Pokud by to tak zůstalo, klesly by výdělky učitelů i nepedagogických pracovníků, uvedlo ministerstvo.

Ministr zemědělství si také bude muset vyjednat 2,4 miliardy na opatření proti suchu. Materiál k suchu dnes vláda sice schválila, ale neuložila ministerstvu financí, aby poskytlo peníze. Vláda musí podle zákonných pravidel návrh státního rozpočtu schválit a odeslat do Poslanecké sněmovny do konce září.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video