Vlastník opencard dal Praze týden navíc, znovu může vydávat nové karty | e15.cz

Vlastník opencard dal Praze týden navíc, znovu může vydávat nové karty

Zákaznické centrum pro opencard v pražské Jungmannově ulici.
Zákaznické centrum pro opencard v pražské Jungmannově ulici.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vlastník opencard eMoneyServices (EMS) znovu prodloužil bezpečnostní certifikáty opencard. Praha může karty bez problémů vydávat do 28. října. Vydávání karty ohrožoval právě konec platnosti jednoho z bezpečnostních certifikátů - kvůli vypršení platnosti jednoho z nich bylo vydávání karet v uplynulých týdnech několikrát zastaveno. Certifikáty jsou technické prvky ochrany práv a zabezpečení systému.

„Platnost certifikátu jsme prodloužili, další jednání budou následovat, kdy a jak ale není jasné,“ řekl Opatrný. Informaci potvrdil i mluvčí magistrátu Vít Hofman. „Po 28. říjnu ovšem opět hrozí, že nebudeme moci vydávat nové karty,“ uvedl. „Jednáme a usilujeme o dlouhodobější řešení, které by umožňovalo nepřerušený a bezproblémový provoz systému,“ doplnil.

EMS chce podle mluvčího zaslat všem zastupitelům dopis, ve kterém si bude stěžovat na to, že je městská firma Operátor opencard nechce nechat zkontrolovat systém opencard - navzdory dohodě, ke které před dvěma týdny obě strany dospěly. Firma proto operátora, a tím i Prahu, obvinila z porušování autorského zákona a v úterý také z porušení zákona o ochraně osobních údajů. Praha několikrát veškerá obvinění odmítla.

Dlouhodobé prodloužení platnosti certifikátů EMS podmiňuje kontrolou systému. Platnost certifikátu prodlužovala EMS už několikrát, vždy pouze o týden. Praha nemá s EMS uzavřenu smlouvu na podporu systému opencard. Její vydávání v uplynulých měsících bylo několikrát přerušeno, právě kvůli platnosti certifikátů. Praha před časem obvinila z výpadku EMS, firma vinu odmítla. Naopak Prahu obvinila z porušování zákona.

Zamítnuté odvolání

Vrchní soud navíc před několika dny zamítl odvolání EMS a potvrdil platnost předběžného opatření, kterým se Praha domáhá dalšího fungování opencard. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v pondělí tvrdila, ze by se díky tomu neměly výpadky opakovat.

Vlastník karty se už s Prahou a dopravním podnikem soudí kvůli údajným nezaplaceným dluhům a penězům za použití licencí. Firma podala žaloby o celkem 60 milionů korun. Spory se táhnou řadu měsíců, verdikt soud dosud nevynesl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery