Výpověď Hasenkopfa z Hradu neplatí, potvrdil odvolací soud | E15.cz

Výpověď Hasenkopfa z Hradu neplatí, potvrdil odvolací soud

Výpověď Hasenkopfa z Hradu neplatí, potvrdil odvolací soud
bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Výpověď, kterou dostal od prezidentské kanceláře bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf, je neplatná. Dnes o tom pravomocně rozhodl Městský soud v Praze. Hrad dal Hasenkopfovi výpověď poté, co se právník začal veřejně přít s prezidentem Milošem Zemanem a kancléřem Vratislavem Mynářem o autorství poslední amnestie, které popírá.

Hasenkopf byl poradcem exprezidenta Václava Klause, výpověď dostal za Klausova nástupce Zemana. Prezidentská kancelář ji zdůvodnila právníkovými údajnými pracovními absencemi, loni v dubnu údajně pět dní nepřišel do práce a problémy s docházkou prý měl dlouhodobě. Hasenkopf s tím nesouhlasí, od zaměstnavatele navíc kvůli absencím nikdy nedostal písemnou výtku.

Rozhodl se proto bránit soudně a Obvodní soud pro Prahu 1 mu dal v březnu zapravdu. Zdůraznil, že okamžité zrušení pracovního poměru, tedy takzvanou výpověď na hodinu, pokládá zákoník práce až za nejkrajnější řešení pracovněprávních vztahů. Rovněž označil za zvláštní, že sledování Hasenkopfovy pracovní docházky se dělo na „určitou zakázku“ kancléře Mynáře.

Nadále zaměstnancem Hradu

„V okamžiku, kdy mi doručí rozsudek, bych měl v zásadě nastoupit do Kanceláře prezidenta republiky s tím, že tady mě máte, a uvidíme, jak si s tím poradí. Udělat to musím,“ reagoval Hasenkopf na své vítězství ve sporu. „Může to být docela legrace,“ odpověděl na dotaz, zda si dokáže představit další spolupráci s Mynářem.

Právník je v současné době zaměstnaný jako advokátní koncipient. Bude se tak muset rozhodnout, jaké práci dá přednost. S Hradem bude řešit i to, zda bude za uplynulý rok a půl žádat ušlou mzdu a v jaké podobě. Připustil, že dnešní rozhodnutí soudu ho překvapilo - čekal prý spíš, že odvolací senát spor vrátí k dalšímu projednání.

Odvolací soud dnes nečekaně argumentoval v Hasenkopfův prospěch především tím, že Hrad okamžitou výpověď správně nepředjednal s odbory. Právník, který členem odborů nebyl, přitom ve své žalobě tento nedostatek vůbec nenamítal.

„Věc necháme samozřejmě posoudit Nejvyšším soudem. Mám za to, že se z této kauzy stane precedenční záležitost, protože je to takový návrat k socialismu. Vysoce formální stránka - jednání s odbory - by nemělo v této fázi vývoje společnosti tak dalece prostupovat do pracovněprávních vztahů,“ uvedl zástupce Hradu Marek Nespala.

Soud podle něj vzkázal veřejnosti, že když lidem není přidělována práce tak, jak si představují, pak je v pořádku, když zůstanou doma.

Hasenkopf s Hradem vedl soudní spor i o autorství textu Klausovy amnestie. Obě strany uzavřely smír, který však Mynář vzápětí zpochybnil. Právník na něj proto podal trestní oznámení pro pomluvu.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!