Zavři oko, nabádal Janoušek magistrátního úředníka | E15.cz

Zavři oko, nabádal Janoušek magistrátního úředníka

Magistrát hlavního města Prahy
Magistrát hlavního města Prahy
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lobbista Roman Janoušek nabádal úředníka pražského magistrátu, aby si nevšímal sporných prodejů a projektů. Vyplývá to z odposlechů, které zveřejnila dnešní deník Dnes. Janoušek také zajišťoval tehdejšímu primátorovi Pavlu Bémovi veškerý servis - od cest do zahraničí, na hory nebo na fotbal až po schůzky s politiky.

Podle Dnes Janoušek řídil úředníky pražské radnice jako loutky. V Praze, která má rozpočet jako celý resort ministerstva obrany, tedy 50 miliard korun, spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu, o vedení akciových společností hlavního města Prahy.

Jeden z nejvlivnějších úředníků pražského magistrátu, šéf odboru obchodních aktivit Peter Ďurica, s Janouškem po telefonu hovořil například o výstavbě na stanici metra Palmovka. Chtěl vysvětlit, že s tím nesouhlasí, protože je to velmi problematický projekt. „To je O. K.,“ odvětil Janoušek. „Ale to je šílený,“ prohlásil Ďurica. „Tak o tom nemluv. Dělej, že nic nevidíš,“ dostalo se mu odpovědi. A o chvíli později Janoušek dodal: „Prosím tě, tak zavři oko. Je to v pořádku.“

Z odposlechů podle deníku vyplývá, že soukromý podnikatel Janoušek kupoval úředníkům a politikům drahé bundy, hodinky či lyžařské potřeby. Tento systém pak zaručoval, že se o změnách v územním plánu či o prodejích atraktivních pozemků nerozhodovalo na magistrátu, ale v salonku Obecního domu, kde Janoušek obvykle úřadoval.

Ukazují také, že o citlivých věcech se Bém s Janouškem bavili přes telefon, který nebylo možné odposlouchávat. A pokud ho u sebe neměli, používali kódovou mluvu a řešili třeba kauzu mrtvého koně, maorské princezny a Pařez.

Bém podle odposlechů používal Janouška k zákulisním hrám s politiky. Lobbista mu zajišťoval pozitivní obraz v médiích, zařizoval mu i takové věci, jako vybavení a oblečení na lyže, lednici na víno či odlet na expedici, při které chtěl Bém zdolat nejvyšší horu světa.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video