Zeman výroky o uprchlících straší veřejnost, myslí si čeští politici | E15.cz

Zeman výroky o uprchlících straší veřejnost, myslí si čeští politici

Miloš Zeman
Miloš Zeman
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dnešní výroky prezidenta Miloše Zemana o uprchlících straší veřejnost, reagují čeští politici. Zeman prohlásil, že islámští utečenci nebudou dodržovat české zákony a zavedou kamenování nevěrných žen a sekání rukou zlodějům. Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) označil Zemanova slova za odporné a nezodpovědné strašení lidí. Podle zástupců pražské muslimské obce hlava státu "šířením bludů" přiživuje strach.

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát tvrdí, že Zeman zneužívá obavy lidí. „Jde o odporné a nezodpovědné strašení od někoho, kdo sám nemá žádné zábrany porušovat základní morální zásady a někdy ani právní pravidla,“ napsal Dienstbier v textové zprávě.

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek poznamenal, že jeden ze senátorů za sociální demokracii je Syřan a právo šaría neprosazuje. „Pan senátor (Hassan) Mezian, člen ČSSD, je Syřan a nic takového neprovozuje ani neprosazuje,“ napsal Bělobrádek.

Šíření bludů

Podle Lenky Ahmad Balické z vedení pražské muslimské obce se prezident snaží zalíbit lidem, kteří věří mýtům o islámu. „Muslimové žijí v Česku už více než sto let a nikdy se tu nic, o čem pan prezident spekuluje, ani náznakem neobjevilo,“ uvedla Ahmad Balická. Situaci v Česku podle ní nezmění ani zamýšlené přijetí 1500 uprchlíků, kteří prchají ze Sýrie před válkou.

Členka vedení pražské muslimské obce věří v to, že lidé v Česku dokážou „čirý populismus“ rozpoznat. „Pokud se někdo vyjadřuje na adresu islámu, měl by ho aspoň trochu znát, a ne takto nezodpovědně přiživovat strach v lidech šířením bludů,“ dodala Ahmad Balická.

Politika strachu

Místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát vidí v Zemanových výrocích snahu zneužít obavy české veřejnosti. „Pan Zeman je velice protřelý politik, který zná nálady a myšlení českých lidí, kteří se bojí,“ řekl Laudát. „Pomocí politiky strachu, která je velmi často účinná, se snaží si udržovat a zvyšovat svou popularitu,“ podotkl Laudát.

Proti zastrašování veřejnosti se ohradil také místopředseda ODS Martin Kupka. Občanští demokraté přitom sami často varují před bezpečnostními riziky, která může příchod muslimských uprchlíků vyvolat. „Tohle může jenom vyvolávat obavy ve veřejnosti,“ soudí Kupka o Zemanových slovech. Politici by podle něj neměli lidi strašit, ale nabízet řešení.

Úsvit souhlasí

Prezidentovi dali za pravdu představitelé hnutí Úsvit - Národní koalice. Předseda hnutí Miroslav Lidinský uvedl, že muslimové vytvářejí zóny, kde uplatňují vlastní zákony. „Islám je agresivní a nechce se přizpůsobovat našim zvykům a právu. Naopak šíří právo šaría, které je pro evropskou kulturu neakceptovatelné,“ míní válečný veterán Lidinský. „Nebudou respektovat naše zákony. Budou prosazovat své zvyky a své zákony,“ dodal místopředseda hnutí Marek Černoch.

Podle Evy Dohnalové z konsorcia nevládních organizací na pomoc migrantům současný prezident „bohužel není kompetentní pro konstruktivní a kultivovanou diskusi“ o uprchlické krizi. „Prezident svými výroky, které jsou nejen xenofobní a štvavě populistické, ale pod úrovní slušnosti, kompromituje díky své funkci Českou republiku a její občany jak na místní, tak na mezinárodní úrovni,“ dodala Dohnalová.

Zeman dnes při debatě se zaměstnanci Řeznictví a uzenářství Matula v Lechoticích na Kroměřížsku prohlásil, že islámští utečenci nebudou dodržovat a respektovat naše zákony a zvyklosti. Budou mít právo šaría, takže nevěrné ženy budou kamenovány, zlodějům se budou utínat ruce, řekl prezident.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video