Země jde špatným směrem, říká polovina obyvatel | E15.cz

Země jde špatným směrem, říká polovina obyvatel

Česko, vlajka
Česko, vlajka
• 

nos, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Češi jsou rekordně skeptičtí k dalšímu vývoji země. Každý druhý má za to, že se situace v ČR vyvíjí nesprávným směrem, a čtyřicet procent obyvatel republiky míní, že situace nesměřuje nikam.

Jen desetina Čechů vyjádřila loni v prosinci optimismus. Vyplývá to z průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM). Středisko monitoruje názor na směřování situace v ČR od roku 1996, tak negativní výsledek agentura ještě nezaznamenala.

Silná skepse provázela podle STEM dlouhou předvolební kampaň před volbami v červnu 2010 i vnitropolitické krize v letech 1998 a 1999 nebo 2003 až 2005. Podíl odpovědí, že se situace vyvíjí nesprávným směrem, však do letošního roku nikdy nedosáhl hranice 50 procent. Dosavadní maximum ze září roku 2009 činilo 46 procent. „Je pravděpodobné, že v současnosti se k nespokojenosti s politickou scénou přidávají i negativní zprávy ze světa ekonomiky,“ píše středisko ve zprávě k průzkumu.

Pravicoví voliči jsou optimističtější

Lépe hodnotí situaci v zemi jen příznivci TOP 09 a ODS. Že se vyvíjí správným směrem, si myslí 30 procent lidí hlásících se k TOP 09 a 28 procent stoupenců občanských demokratů. Mezi příznivci ostatních politických stran se ale tento názor vyskytuje jen vzácně, například v případě stoupenců komunistů pouze u dvou procent dotázaných.

Pesimistický pohled na vývoj situace v zemi však nezmenšil zájem lidí o politiku. V posledních deseti letech se podíl lidí, kteří o sobě tvrdí, že se o politiku zajímají velmi mnoho nebo středně, pohyboval v průzkumech STEM vždy mezi 40 a 50 procenty. Jen necelá pětina dotázaných loni v prosinci uvedla, že se o politiku nezajímá vůbec.

Dlouhodobě stabilní je i podíl lidí, kteří říkají, že se vyznají v současném politickém dění. Od roku 2003 to o sobě tvrdí vždy zhruba třetina účastníků průzkumu. A tato skupina je v pohledu na vývoj země optimističtější než lidé, kteří říkají, že se v politice nevyznají a nezajímá je.

Autor: nos, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video