94

fotografií

Půvab českých rozhleden. Tipy na naše známé i neznámé vyhlídkové stavby

Č

Česko sice nemá moře ani velehory, ale i přesto je naše krajina úchvatná a jejích krás si rádi užíváme zejména z ptačí perspektivy, odkud nejlépe vyniknou. První rozhledna u nás byla vystavěna už před 200 lety a od té doby se tyto stavby postupně staly přirozenou součástí naší krajiny a jejich počet neustále stoupá. Navíc už dávno neplatí, že by se stavěly jen na kopcích a čím dál častěji je najdete i v nížinách. Pojďte se s námi podívat na ty nejzajímavější rozhledny v Česku.

Za vůbec nejstarší rozhlednu u nás se považuje Minaret v Lednicko-Valtickém areálu z roku 1802. Nejvýšše položenou rozhlednu najdete na Pradědu (1490 m n. m.) v Jeseníkách, tou nejníže položenou je pak Romanka (204 m n. m.) na Nymbursku. Nejvyšší rozhledna je televizní věž Žižkov (216 m), architektonicky nejoceňovanější liberecký Ještěd, nejspirálovitější Stezka nad vinohrady v Kobylí, za nejoriginálnější je považována Doubravka na Černém Mostě a podle ankety nejoblíbenější je Velká Deštná v Orlických horách.

Tipy na zajímavé známé i neznámé rozhledny najdete v galerii:

Krize restaurací v Čechách. Na prodej jsou i ty na prestižních adresách poblíž Pražského hradu, v lázních či na Stodolní
Je tomu rok, co celým světem včetně Česka začala zmítat koronavirová epidemie, která zasáhla do životů každého. Jedním z nejpostiženějších oborů je restaurační byznys, který se už několik měsíců kvůli vládním opatřením a odlivu turistů potýká s drastickým propadem tržeb. Mnoho z provozovatelů se proto rozhodlo svůj podnik raději ukončit.

Související články