Babiš chce před Vánoci nabídnout antigenní testy na covid zdarma | e15.cz

Babiš chystá před Vánoci plošné testování na koronavirus. Má být ale dobrovolné

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce deset dní až týden před Vánoci všem občanům dobrovolně a zdarma nabídnout antigenní test na COVID-19. Uvedl to při slavnostním zahájení velitelského shromáždění náčelníka generálního štábu. 

Babiš o testech mluvil v souvislosti se strategií antigenního testování. Považuje za nutné, aby ji ministerstvo zdravotnictví předložilo co nejdříve. „Byl bych velice rád, abychom tuto výzvu zvládli do Vánoc, abychom umožnili všem občanům aspoň týden nebo deset dní před Vánoci se nechat dobrovolně a zdarma testovat antigenními testy,“ uvedl premiér.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by mohl strategii opakovaného testování vytipovaných skupin obyvatel na COVID-19 představit ve středu. „Záměr je takový, že by měly být vytipované skupiny pro opakované testování antigenními testy,“ uvedl o víkendu v pořadu Partie televize Prima. Výsledek antigenního testu je znám po provedení výtěru z nosu zhruba do 15 minut. Vyšetření je levnější, ale méně spolehlivé, než běžné testování.

Babiš později řekl, že Česko chce načerpat zkušenosti s antigenními testy i z dalších unijních zemí, aby se v Česku používaly co možná nejkvalitnější. Líbí se mu rakouský plán, podle kterého má být hromadné testování dobrovolné, naopak plošné testování podle slovenského vzoru by napodobovat nechtěl. „Také potřebujeme takový plán. Je to moje představa, teď to musí pan Blatný připravit,“ řekl. Dodal, že věc spěchá.

Výhodou antigenních testů je podle Babiše jejich cena. „Stojí asi jedenáctkrát, dvanáctkrát méně, asi 150 korun včetně DPH. Dneska samoplátci, kteří mají strach o své zdraví, se chodí testovat a platí za to 1800 korun,“ řekl. Plán by se podle něj mohl uskutečnit jedině v případě, kdy by platil třetí stupeň protiepidemického systému PES. Česko se v pondělí posunulo z pátého nejzávažnějšího stupně rizika do čtvrtého.

Preniér soudí, že lidé o antigenní testování před Vánoci budou mít zájem. „Doufejme, že se dostaneme podle toho protiepidemického systému do pásma tři. A když bude možné, aby se setkávalo víc lidí podle toho pásma, lidé by mohli ocenit, kdyby toto stát zrealizoval. Tady vás znovu oslovíme,“ řekl vojákům.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery