Unijní záchranný fond: Česko má dostat skoro 20 miliard eur | E15.cz

Česko má z unijního fondu na obnovu dostat skoro 20 miliard eur. Babiš žádá jiné rozdělení peněz

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Česko by mělo z mimořádného balíku peněz, který chystá Evropská komise na pomoc ekonomikám zasaženým koronavirovou krizí, dostat téměř 20 miliard eur (skoro 550 miliard korun). Vyplývá to z návrhu předběžného rozdělení přímých plateb a úvěrů v celkové hodnotě 750 miliard eur, o něž chce EK zvýšit příští víceletý rozpočet. Premiér Andrej Babiš s navrhovaným klíčem pro rozdělení peněz nesouhlasí. 

Největšími příjemci pomoci měly být nejzasaženější jihoevropské země Itálie a Španělsko, pro které komise předpokládá více než třetinu celého balíku.

Komise si chce celou částku vypůjčit na finančních trzích, což nemá obdoby. Pro Česko z ní má být vyhrazeno 19,2 miliardy eur. Přímé platby v rámci unijních fondů dosáhnou výše 8,6 miliardy. Tento podíl by měl Praze připadnout mimo jiné zvýšením příspěvku ve fondech kohezní politiky či rozvoje venkova. Vzroste i objem peněz vyhrazených ve fondu pro uhelné regiony. Zbylých 10,6 miliardy mají být výhodně úročené půjčky.

Aby mohly členské země peníze skutečně využít, musí návrh jednomyslně schválit jejich lídři. Část politiků včetně českého premiéra Andreje Babiše se přitom k návrhu staví kriticky. Diplomaté proto očekávají tvrdá a dlouhá jednání.

Babiš odmítá mimo jiné navrhovaný klíč pro rozdělení peněz, v němž hraje velkou roli míra nezaměstnanosti členských států. Česko v současnosti ptří mezi země EU s nejnižší nezaměstnaností. V rámci obnovy by také podle Babiše neměly dostat velké prostředky země, které měly problémy už před pandemií. „Měla by především zajistit, že se jejich situace do budoucna zlepší. Ekonomiky států se zdravými financemi krizí rovněž utrpí a malé proexportní ekonomiky jako ČR obzvlášť. Je potřeba ekonomický růst a konkurenceschopnost podpořit v celé EU,“ řekl premiér.

Itálie a Španělsko, jejichž ekonomiky zasáhne podle odhadů Komise koronavirový výpadek nejvýrazněji, mají dohromady získat 313 miliard eur - Řím 173 a Madrid 140. Třetím největším příjemcem se má stát Polsko s 63 miliardami. Pro další visegrádské země se počítá s výrazně nižšími částkami: pro Maďarsko 15 miliard a pro Slovensko 13. Nejsilnější evropské ekonomiky Německo a Francie, jejichž vlády poskytly záchrannému plánu zásadní podporu, si mají rozdělit necelých 70 miliard: Paříž má dostat 39 miliard, Berlín o deset méně.

Autor: ČTK, bru

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video