Odklad EET možná až do konce roku, připustil Andrej Babiš | e15.cz

EET zůstane vypnutá možná až do konce roku

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Premiér Andrej Babiš (ANO) připustil, že elektronická evidence tržeb (EET) by se mohla odložit až do konce roku. Zatím Sněmovna schválila pozastavení celé EET na dobu stavu nouze a následující tři měsíce.

Odklad EET bude vláda schvalovat již v pondělí a v úterý by jej měla schválit Sněmovna ve stavu legislativní nouze, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO) na serveru Blesk.cz

Zatím je to tak, že žádný podnikatel po dobu stavu nouze a další tři měsíce nemusí evidovat své tržby a úřady tuto povinnost ani nekontrolují. Nouzový stav je prozatím schválen do 17. května. Od 1. května měla být EET spuštěna v další vlně pro ty, kteří dosud neevidovali tržby. Jde například o řemeslníky nebo lékaře.

Babiš dále uvedl, že bude prosazovat snížení DPH u ubytovacích služeb z 15 na deset procent, protože tento sektor krize kvůli koronaviru zasáhne nejvíc a zřejmě trvale. Podle Babiše je Česko zemí s třetí nejvyšší sazbou DPH pro ubytovací služby v Evropě. Od května již klesla sazba DPH z 15 na deset procent u stravovacích služeb.

Vláda podle premiéra také připraví program na pomoc podnikatelům v cestovním ruchu. "Je to sektor nejvíce postižený, asi i bude trvale kvůli zavřeným hranicím. Uvažujeme o dalším programu à la Covid," uvedl Babiš v České televizi.

Programy Covid na podporu malých podnikatelů má na starosti Českomoravská záruční a rozvojová banka. V principu jde o úvěry komerčních bank, za něž ČMZRB částečně ručí. "Musíme přijít s programem, který například podpořil investice do ubytovacích kapacit," dodal dnes premiér.

Podle vyjádření Svazu průmyslu a dopravy ČR by vláda měla vytvořit pro restaurace i hotely speciální uvěrový program Covid s vyšším ručením pro komerční úvěry. Restaurace a kavárny mají totiž podle svazu dva zásadní fixní náklady, které je při současných restrikcích zatěžují. Jde o mzdy zaměstnanců a nájmy.

V pondělí bude vláda jednat také o návrhu ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO), aby stát postiženým podnikatelům uhradil polovinu nájemného za dobu od 12. března do konce června. Dalších 30 procent by měl uhradit pronajímatel a 20 procent nájemce.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery