Smartwings - jejich převzetí státem není na stole, řekl Hamáček | E15.cz

Hamáček: Převzetí Smartwings státem na stole není, raději ať firma využije kurzarbeit

ČTK, vaj, gal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nákup Smartwings není podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) na stole. Společnost by měla využít dostupné programy podpory, například kurzarbeitový program Antivirus, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi (ČT). O pomoc pro aerolinie požádaly podle premiéra Andreje Babiše vládu cestovní kanceláře. Babiš připustil, že dát do společnosti miliardy by bylo těžké. 

Místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež v reakci na Babišova slova sdělil, že takto to sice kanceláře přímo neprezentují, konec této letecké společnosti by ale znamenal pro tuzemský cestovní ruch problémy.

Politici a experti ale nevidí pro znárodnění důvod. "Nákup Smartwings z mého pohledu není na stole. Můžeme se bavit o tom, jak řešit problematiku leteckého průmyslu obecně. Podle mě mají platit pro všechny stejné podmínky, jsou tady programy, ať využijí Antivirus, případně nějaké půjčky, můžou akcionáři vložit další peníze do té firmy, to jsou standardní mechanismy," řekl Hamáček. Předseda STAN Vít Rakušan v České televizi (ČT) záměr označil za úplný nesmysl, kritizoval to také šéf ODS Petr Fiala.

O tom, že by stát mohl koupit dominantní, až stoprocentní podíl v letecké společnosti, hovořil v sobotu v České televizi ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Opozice s tím většinou nesouhlasí, v rozhovoru pro ČT záměr zkritizoval také předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Vstup do společnosti na úrovni stoprocentního podílu by podle Havlíčka musel být za částku blížící se nule, záchrana společnosti by nicméně stát vyšla na nízké miliardy korun. V neděli Havlíček na CNN Prima News upřesnil, že nutná okamžitá pomoc by byla ve výši 1,5 miliardy korun.

Nevyloučil ani jinou možnost, a to individuální bankovní záruku. O vyšší míře pomoci Smartwings stát uvažuje proto, že má strategický význam, uvedl ministr. Rozhodnout se podle něj musí do konce června, projedná to vláda. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) nedává smysl nic jiného než nákup stoprocentního podílu.

"I kdyby Česká republika převzala firmu za jedinou korunu, náklady by mohly přerůst obrovitou hodnotu. V tomto případě není důvod, aby takovouto malou leteckou společnost Česká republika kupovala. Měla by se soustředit na pomoc Letišti Praha, které je strategickou firmou a které rozhodně stojí za sanaci, ale Smartwings to rozhodně není," řekl ČT Středula. "Příběh Smartwings je složitý. Jakákoli úvaha o tom, že by firma mohla být převzata státem, daňovým poplatníkem a sanovat obrovské škody, které by tam mohly být i skryty, o kterých zatím nevíme, není zodpovědný krok," dodal.

Poslanec ODS Jan Skopeček pak uvedl, že jde o skandální návrh. "Je to přenášení ztráty na daňové poplatníky," prohlásil během debaty na CNN Prima News.

Smartwings Group patří do skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Necelý poloviční podíl v dopravci drží čínská investiční společnost Citic Europe. Do skupiny patří dopravci Smartwings a ČSA. Loni na svých linkách přepravila 8,2 milionu cestujících. Letecké společnosti po celém světě odstavily nyní z provozu většinu letadel, aby jim rychle neubývala hotovost. Řada zemí totiž rozšířila omezení v letecké dopravě, aby zpomalila šíření epidemie onemocnění způsobeného koronavirem.

Autor: ČTK, vaj, gal

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video