Cestování do zahraničí: Kam a za jakých podmínek můžete cestovat | E15.cz

INFOGRAFIKA: Češi vracející se do Česka z některých afrických zemí musí do izolace

fry, vku, vaj, duk, Petr Jániš

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Všichni Češi vracející se do České republiky z pobytu v Jihoafrické republice, Namibii, Lesothu, Svazijsku, Zimbabwe, Botswaně, Zambii nebo Mosambiku budou muset po návratu minimálně na deset dnů do izolace. Schválila to v pátek 26. listopadu na mimořádném jednání vláda v demisi. Češi musejí kvůli návratu z jakékoli zahraniční cesty vyplňovat příjezdový formulář. Režim na hranicích všech jednotlivých zemí mapují infografiky serveru E15.cz a ministerstva zahraničí. E15 vychází nejen z informací českých úřadů, ale také z mapy Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) či nového webu Dovolená 2021.

Opatření se týká i cizinců ze zemí Evropské unie, občané třetích zemí bez oprávnění k dlouhodobému pobytu v ČR mají vstup do Česka zakázaný úplně.

Izolaci budou muset podstoupit lidé, kteří pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území jmenovaných států. Vláda reaguje na šíření nové nebezpečné varianty koronaviru, která byla zachycena v JAR.

Lidé musí před vstupem do Česka předložit negativní PCR test a doložit rezervaci na další PCR test v ČR. Ten musí podstoupit do 24 hodin od vstupu na české území. Na další test musí nejdříve 10., nejpozději 14. den po návratu. Do obdržení výsledku musejí být v samoizolaci, bydliště smějí opustit pouze kvůli obstarání základních životních potřeb, zajištění péče o děti a akutním cestám do zdravotnických zařízení. "Při všech těchto cestách navíc musí mít po celou dobu nasazený respirátor," uvedla vláda.

Jak má cestování do zahraničí ulehčovat covid pas:

Covid pas a aplikace Tečka

Jak je to s cestováním v praxi

Cestovní mapa ukazuje, do kterých států se mohou Češi vydat. Zdrojem je rozcestník ministerstva zahraničí. Instituce v případě nejasností doporučuje řídit se vyjádřením příslušných zastupitelských úřadů České republiky v dané zemi.

Střední Evropa

Maďarsko, Německo, Polsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Švýcarsko

Severní Evropa

Dánsko, Estonsko, Finsko, Island, Norsko, Švédsko

Jihovýchodní Evropa

Bulharsko, ChorvatskoRumunsko, ŘeckoKypr

Jižní Evropa

Itálie, MaltaPortugalsko, Španělsko

Západní Evropa

Belgie, Francie, Irsko, Nizozemsko, Spojené království

Infografika znázorňuje, za jakých podmínek lze do zobrazených států cestovat, respektive vracet se zpět do Česka. Zelená barva značí absenci omezení, oranžová varuje před dodatečnými překážkami, například nutností podstupovat testy. Mapu můžete potažením posouvat, tlačítky plus a mínus přibližovat a oddalovat.

O čem svědčí český semafor

Čeští cestovatelé musejí brát v potaz, že semafor ministerstva zahraničí není nadřazen vnitrostátním podmínkám jednotlivých členů unie. Semafor navíc znázorňuje jen podmínky, které platí pro návrat českých občanů z jednotlivých zemí. Nevypovídá ale o tom, zda či za jakých podmínek ostatní státy Evropy Čechy k sobě vůbec pustí. V současné době je navíc semafor relevantní hlavně pro neočkované Čechy. Ti s dokončenou vakcinací musejí po příjezdu do vlasti jen vyplnit příjezdový formulář.

Ochranné opatření rozlišuje nově čtyři kategorie zemí: země s nízkým rizikem (zelené), země se středním rizikem (oranžové), země s vysokým rizikem (červené) a země s velmi a extrémně vysokým rizikem nákazy covidem-19 (tmavě červené, respektive černé). 

Role očkování a certifikátu

Potvrzení o prodělaném očkování získají lidé v papírové podobě v očkovacím centru, dosud byla ale vydávána většinou až po druhé dávce. Elektronicky je možné ho stáhnout z webových stránek Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Pro ověření je třeba použít kombinaci čísla občanského průkazu a rodného čísla nebo elektronickou identitu včetně bankovní.

Od 1. června má web umožnit získat i potvrzení o testu nebo prodělané nemoci v posledním půl roce, což jsou další dvě možnosti, jak prokázat bezinfekčnost. 

  1. Zelená (nízké riziko) – cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) mohou přijet do Česka bez nutnosti podstupovat karanténu. Podmínkou je dokončené očkování, neočkované čeká test. Všichni cestující musejí vyplňovat příjezdový formulář.
  2. Oranžová (střední riziko) – cestující z těchto zemí musejí před cestou do ČR vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň cestující musejí podstoupit antigenní test (provedený max. 24 hodin před začátkem cesty) nebo RT-PCR test (provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do Česka) a musejí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho negativním výsledku. Toto potvrzení musejí cestující neprodleně po vstupu na české území předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v příjezdovém formuláři. Po dobu deseti dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.
  3. Červená (vysoké riziko) – cestující z těchto zemí musejí před cestou do Česka vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň musejí podstoupit RT-PCR test provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do Česka a musejí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho negativním výsledku. Toto potvrzení musejí neprodleně po vstupu na české území předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v příjezdovém formuláři. Osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy jsou povinny se nejdříve pět dnů po příjezdu (tedy nejdříve šestý den) na území Česka na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu a výsledek neprodleně předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v příjezdovém formuláři. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu), takže karanténa/samoizolace skončí nejdříve předložením negativního výsledku testu, který může být proveden nejdříve šestý den po příjezdu. Po dobu deseti dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku.
  4. Tmavě červená (velmi vysoké riziko) – cestující z těchto zemí musejí před cestou do Česka vyplnit příjezdový formulář a potvrzení o jeho vyplnění předložit hraniční kontrole. Zároveň musejí podstoupit RT-PCR test provedený nejvýše 72 hodin před zahájením cesty do Česka a musejí disponovat písemným potvrzením akreditované laboratoře o jeho negativním výsledku. Toto potvrzení musejí neprodleně po vstupu na české území předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v příjezdovém formuláři. Osoby vracející se ze zemí s vysokým rizikem nákazy jsou povinny se nejdříve pět dnů po příjezdu (tedy nejdříve šestý den) na území Česka na vlastní náklady podrobit RT-PCR testu a výsledek neprodleně předložit krajské hygienické stanici příslušné podle místa pobytu uvedeného v příjezdovém formuláři. Do doby předložení negativních výsledků testu se na ně bude vztahovat povinná karanténa/samoizolace (omezení volného pohybu), takže karanténa/samoizolace skončí nejdříve předložením negativního výsledku testu, který může být proveden nejdříve šestý den po příjezdu. Po dobu deseti dnů od návratu platí povinnost nosit všude mimo domov ideálně respirátory bez výdechového ventilu s třídou ochrany nejméně FFP2, KN95, N95, P2, DS, nebo alespoň jednorázovou zdravotnickou roušku. 
  5. Černá (extrémně vysoké riziko – ministerstvo zahraničí dle svého vyjádření vycestování do těchto zemí neumožňuje, z právního hlediska jde však pouze o důrazné nedoporučení.
  6. Pravidla návratu do ČR dle ministerstva zahraničíAutor: mzv

Kam (ne)můžeme cestovat v Evropě

Belgie

Před vstupem je nutné vyplnit formulář PLF. Při návratu musejí Češi podstoupit PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Už před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Británie

Od pondělí 2. 8. mohou plně očkovaní do Spojeného království Velké Británie, aniž by museli do povinné 8denní karantény. I pro plně očkované ale bude nadále platit povinnost disponovat testem před cestou a po ní.

Návrat do Česka pro plně neočkované: antigen či PCR test ještě před příjezdem, následně ještě PCR test povinný nejdříve pátý den po příjezdu.   

Bulharsko

Při vstupu je nutné prokázat se certifikátem bezinfekčnosti, návrat pro očkované bez omezení. Neočkované čeká test před návratem hromadnou dopravou i po něm, v případě cesty autem jen po příjezdu.

Dánsko

Kdo nemá potvrzení o prodělání nemoci, musí mít potvrzení o testu. Návrat do Česka pro plně neočkované: podstoupit PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Už před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Estonsko

Nutné je vyplnit formulář. Potřeba je též potvrzení o testu, prodělání nemoci či o očkování. Pro neočkované je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Návrat do Česka pro plně očkované bez podmínek.

Finsko 

Země se otevřela osobám plně očkovaným či těm, které prodělaly covid-19.  Návrat do Česka pro plně očkované bez omezení.

Francie

Při vstupu je nutný doklad bezinfekčnosti a vyplněný příjezdový formulář. Po návratu musejí neočkovaní absolvovat test, nejdříve však po pěti dnech. Do té doby karanténa.

Chorvatsko

Pro vstup je nutný covid pas a v něm doklad o očkování, potvrzení o prodělání nemoci nebo negativní test. Neplatí pro děti do 12 let, pokud cestují s rodičem či s opatrovníkem. Návrat do Česka pro plně očkované bez omezení. Neočkované čeká test před návratem hromadnou dopravou i po něm, v případě cesty autem jen po příjezdu.

Itálie

Při příjezdu je nutný certifikát bezinfekčnosti a vyplněný formulář. Návrat do Česka pro plně očkované bez omezení.

Irsko

Možno vstoupit s dokladem bezinfekčnosti a vyplněným formulářem. Neočkované čeká test před návratem hromadnou dopravou i po něm, v případě cesty autem jen po příjezdu.

Island

Nezbytné prokázat se negativním PCR testem již při nastoupení cesty na Island (nástupu do letadla). Test nesmí být starší než 72 hodin. Dále musejí všichni cestující přijíždějící na Island absolvovat při vstupu do země další PCR test, na který naváže 5–6denní karanténa. Návrat do ČR: Neočkované čeká test před návratem hromadnou dopravou i po něm, v případě cesty autem jen po příjezdu. Očkovaní bez omezení.

Kypr   

Před cestou nutné absolvovat PCR test a vyplnit Cyprus Flight Pass. Následně absolvovat PCR test po příletu na Kypr na vlastní náklady. Před cestou zpět do ČR pro plně neočkované nutný test, následuje test i po vstupu do vlasti.

Maďarsko

Cestující pozemní trasou ze Slovenska, Rakouska, Chorvatska, Slovinska, Srbska či z Rumunska mohou vstupovat do země bez omezení. Bez restrikcí je pro plně očkované návrat z Maďarska do Česka. Kdo se dopraví do Maďarska letecky, musí předložit očkovací certifikát (stačí první dávka) nebo negativní PCR test. Neočkované čeká test před návratem hromadnou dopravou i po něm, v případě cesty autem jen po příjezdu.

Malta

Od 14. 7. vpouští jen plně očkované dospělé, dětem stačí test. Plně očkovaní návrat bez omezení, ostatní čeká aspoň pětidenní karanténa ukončitelná testem.

Německo

Cestující musejí před cestou vyplnit formulář. Od srpna musejí mít při překročení hranic potvrzení o bezinfekčnosti. Pendleři mají mít výjimku. Návrat do Česka pro plně očkované bez omezení. Neočkované čeká test před návratem hromadnou dopravou i po něm, v případě cesty autem jen po příjezdu.

Nizozemsko 

Češi mají při vstupu povinnost při cestě letadlem vyplnit zdravotní prohlášení ke covidu-19. Pro plně očkované návrat bez omezení

Norsko 

Vstup možný s certifikátem očkování. Plně očkovaní návrat bez omezení. Neočkované čeká test před návratem hromadnou dopravou i po něm, v případě cesty autem jen po příjezdu.

Polsko

Výjimku z karantény nebo předkládání testu mají plně očkované osoby. Návrat do Česka pro plně očkované bez omezení. Neočkované čeká test před návratem hromadnou dopravou i po něm, v případě cesty autem jen po příjezdu.

Rakousko

Otestovaní, druhou dávkou očkovaní (pro úřady je očkování dokončené v den podání druhé dávky vakcíny) či lidé po prodělání covidu-19 nemusejí do karantény. Návrat do Česka pro plně očkované bez omezení. 

Neočkování musejí po příjezdu do ČR do karantény ukončitelné pátým dnem PCR testem. Neočkované čeká test před návratem hromadnou dopravou i po něm, v případě cesty autem jen po příjezdu.

Rumunsko

Při vstupu platí povinnost mít vyplněný formulář. Návrat do Česka pro plně očkované bez omezení.

Řecko

Pro vstup do země je nutné předložit negativní PCR test na covid-19 nebo certifikát o dokončeném očkování. Všichni cestující musejí nejpozději 24 hodin před vstupem do Řecka vyplnit elektronicky Passenger Locator Form (PLF), na jehož základě obdrží QR kód.  

Pro plně neočkované v případě návratu do ČR veřejnou přepravou je nutné absolvovat antigenní nebo PCR test na covid-19. Zvláštní podmínky před návratem platí pro individuální dopravu a cizince. Po návratu do ČR je nutné absolvovat PCR test, a to nejpozději do 5 dnů od příjezdu. Do doby předložení negativního testu je nutná samoizolace.

Slovensko 

Povinnost zaregistrovat se před příjezdem. Kdo nemá dokončené očkování, musí do karantény. Neočkované čeká test před návratem hromadnou dopravou i po něm, v případě cesty autem jen po příjezdu.

Slovinsko

Vstup s dokladem bezinfekčnosti (od 19. září platí i pro tranzit), jinak 10denní karanténa. Návrat do Česka pro plně očkované bez omezení.

Jak dlouho muselo uplynout od podání vakcíny v závislosti na jejím výrobci:

  • nejméně sedm dní od druhé dávky vakcíny Comirnaty od výrobce Pfizer/BioNTech
  • nejméně 14 dní od druhé dávky vakcíny Moderna
  • nejméně 21 dní od první dávky přípravku Vaxzevria od společnosti AstraZeneca
  • nejméně 14 dní od první dávky vakcíny Janssen od společností Johnson and Johnson / Janssen-Cilag

Švédsko

Vstup je možný jen s certifikátem o očkování, prodělané nemoci či o absolvování testu. Při návratu musejí neočkovaní Češi podstoupit PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Už před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Švýcarsko 

Při vstupu je nutné předkládat potvrzení o testu jen při cestě letadlem.

V případě návratu do ČR plně neočkovaných veřejnou přepravou je nutné před cestou absolvovat antigenní nebo PCR test na covid-19. Zvláštní podmínky před návratem platí pro individuální dopravu a cizince. Čechy, kteří nemají dokončenou vakcinaci, čeká test jak před cestou do vlasti, tak nejdříve pátý den po příjezdu (PCR).

Španělsko

Občané ČR musejí vyplnit formulář a prokázat se bezinfekčností.

Před návratem neočkovaných do Česka veřejnou dopravou je nutné mít negativní test, následně absolvovat PCR vyšetření nejdříve pátý den po příjezdu.

Portugalsko

Při příletu je nutné vyplnit formulář a prokázat se bezinfekčností.

Kvůli zařazení Portugalska na německý rizikový seznam není možný tranzit přes německá letiště při cestě z Portugalska do Česka. Před návratem neočkovaných do Česka veřejnou dopravou je nutné mít negativní test, následně absolvovat PCR vyšetření nejdříve pátý den po příjezdu.

Dovolená v Česku autem: Co navštívit v západních Čechách? >>>

Autor: fry, vku, vaj, duk, Petr Jániš

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery