Omikron v ČR: Příznaky, inkubační doba, průběh, testy, očkování | E15.cz

Omikron v ČR: Jaké má varianta příznaky, průběh a co očkování

Anežka Čermáková, swp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nová mutace, která se šíří ještě rychleji než mutace delta, postupně proniká do všech koutů světa. Omikron se od těch předchozích liší příznaky, průběhem i odolností vůči vakcinaci. Tato varianta navíc převládla už i v Česku. A právě proto, že je omikron nakažlivější než předchozí varianty koronaviru, budí jisté obavy. Odborníci se bojí, že bude přibývat nakažených a v karanténě bude několikanásobně více lidí než v předešlých vlnách. ​​Deník E15 připravil přehled informací, které je třeba o variantě omikron znát.

Co víme o omikronu

Nová varianta se poprvé objevila v Jihoafrické republice. Nyní se už nejenže potvrdil její výskyt v několika evropských zemích včetně České republiky, ale dokonce v mnoha z nich tato varianta převládá. První případ omikronu se v Česku objevil na konci listopadu 2021. Touto mutací koronaviru se nakazila šedesátiletá žena z Liberecka zřejmě v Namibii, odkud přicestovala. 

Tato mutace už převládla například ve Velké Británii, a to během vánočních prázdnin, kdy Británie zaznamenala několikrát rekordní přírůstky počtu infikovaných. V současné době zaznamenává rekordní přírůstky především Francie. 

Nejen v Británii a Francii se však omikron rychle rozšířil, platí to třeba také o severských státech a výjimkou už není ani Česko, kde omikron taktéž převládá a je dominantní mutací. 

Koronavirus: mutace omikron

Znepokojující je, že omikron vykazuje řadu mutací. V takzvaném spike proteinu jich má 26 unikátních, zatímco předchozí delta jich měla deset a beta šest. Další mutace omikronu už byly pozorovány dříve a odborníci se obávají, že by tato varianta teoreticky mohla spojovat vysokou nakažlivost delty se schopností bety obcházet imunitu vyvolanou vakcínami.

Nakažlivost omikronu

Omikron je nakažlivější než mutace alfa, která v Česku na jaře 2021 způsobila mnoho úmrtí a nemocnicím kvůli ní docházela lůžka, nebo mutace delta, která se rozšířila později a vyznačovala se ještě vyšší nakažlivostí. Protože je varianta omikron ještě infekčnější než dvě zmiňované, odborníci varují, že bude v jednu chvíli v karanténě či izolaci násobně více lidí než v dosud největších vlnách epidemie covidu. To může ohrozit fungování ekonomiky i společnosti.

Důvodem, proč je omikron asi třikrát nakažlivější než dosud převládající varianta delta, je mimo jiné to, že má nakažený více viru v horních cestách dýchacích a snadněji nakazí někoho dalšího.

Zároveň by u této varianty měla být i kratší inkubační doba, která se odhaduje na tři dny. U varianty delta se jednalo o čtyři až pět dní. Inkubační doba je obecně definována jako období od vlastního nakažení k rozvinutí symptomů.

Příznaky omikronu

U původních mutací bylo poměrně snadné zjistit, že se jedná o Covid-19. Příznaky byly specifičtější. Nakažení často přicházeli o čich a chuť, měli kašel a zacpaný nos, bolely je klouby a celé tělo. Příznaky mutace omikron se však podle vědců zatím tolik neliší od běžné rýmy, tedy kašel, únava, zacpaný nos a vyčerpání. 

„Nepozná to ani pacient ani lékař. U omikronu navíc tak často nedochází ke ztrátě chuti a čichu a kvůli tomu je rozlišení ještě složitější. Proto je u nemocných důležité PCR testování, ideálně s tzv. diskriminačním PCR testem, který určí variantu koronaviru a lékař podle ní může nastavit léčbu. Ne všechny testy se ale takto provádějí, a proto u některých pacientů variantu viru neznáme,“ říká lékař Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP. To může představovat problém právě v současné situaci, kdy se na území Česka střetávají dvě varianty - tedy omikron a delta. 

Léčba omikronu

Na variantu omikron totiž nezabírají dosud hojně používané monoklonální protilátky. „V tom případě může lékař předepsat antivirotikum molnupiravir, který se podává v tabletkách a pacient jej může užívat doma. Nově také pacientům můžeme podat remdesivir v infuzích, na které musí pacient přijít tři dny po sobě do nemocnice, což není úplně pohodlné,“ popisuje Dlouhý. „Šalamounským“ řešením u neznámého typu koronaviru je pak podle něj podání jak antivirotik, tak monoklonálních protilátek u vysoce rizikových pacientů.

Samotný průběh nemoci závisí především na tom, zda byl jedinec očkovaný dvěma dávkami vakcíny. Pokud ano, vědci se shodují, že by průběh měl být mírný. Lékaři nadále zdůrazňují, že nejlepší ochranou proti nákaze koronavirem je očkování, u rizikových skupin pak podání posilovací dávky vakcíny.  Samotná mutace by pak neměla být tak nebezpečná právě proto, že se vir nejspíše drží hlavně v nosohltanu a nenapadá tolik plíce, což by způsobovalo těžší průběh. 

„Většina nakažených zvládne covid-19 doma a s užíváním běžných léků na horečku či kašel,“ vysvětluje Dlouhý.

Jeden ze scénářů dalšího vývoje pandemie počítá s tím, že varianta omikron vytlačí všechny ostatní varianty a z pandemie se stane „něco jako chřipka“. Mohl by to tak být konec pandemie. „Scénář spočívá v tom, že se omikron šíří rychleji než delta. A tak jako delta vytlačila alfu nebo alfa předcházející variantu, tak by omikron mohl vytlačit všechny ostatní varianty a být jediný,“ uvedl Jan Pačes z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.

Omikron a očkování

Mutace omikron je pravděpodobně odolnější vůči vakcinaci než předešlé mutace. Vakcíny od společností Pfizer a BioNTech vykazují menší účinnost především u lidí, kteří jsou půl roku a déle po očkování. U vakcíny Janssen firmy Johnson & Johnson dokonce vyšlo najevo, že po delší době na mutaci nezabírá vůbec. Proto začaly státy zavádět třetí, posilující dávku vakcíny. Česko není výjimkou.  

I přesto naočkovaní vykazují mírnější průběh. Ti, co již dostali třetí dávku, jsou chráněni proti těžkému průběhu ještě lépe. 

Nové vakcíny proti koronaviru >>>

Omikron a antigenní testy

Do Česka se v souvislosti s novou vlnou opatření vrací větší nasazení antigenních testů, které minulá vláda na konci loňského roku silně upozadila. Vědci z brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon zjistili, že mutaci omikron nemusejí antigenní testy vždy odhalit. Některé testy podle nich dokáží zachytit jen třetinu případů nakažených omikronem. Je to podle vědců otázka citlivosti testů, kdy dokáží odhalit pozitivitu pouze ve 28. cyklu a vyšším.

COVID-19 v ČR - aktuální statistiky a grafy

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery