Počet nakažených, hospitalizace, JIP, očkování, mapa | COVID-19 | E15.cz

COVID-19 aktuálně: Statistiky, grafy a vývoj situace

Jan Vávra, swp, jon

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Počty případů nákazy koronavirem v Česku překonávají všechny dosavadní rekordy. Díky očkování ale na aktuálním počtu infikovaných záleží méně. Klíčové ukazatele v nynější fázi pandemie představují takzvaná smrtnost a počet lidí v nemocnicích. Aktuální data zobrazuje průběžně aktualizovaná infografika serveru E15.cz.

Koronavirus v Česku

Koronavirová pandemie v Česku sílí a počet nových případů se pohybuje v desítkách tisíc za každý den. Křivka nárůstu tak překonává přírůstky od začátku pandemie. Za rekordní počty nakažených může především nová varianta koronaviru omikron

Důležitější ukazatel však za současné situace představuje obsazenost nemocnic. Právě reálná hrozba nedostatku lůžek vedla během trvání pandemie tuzemskou vládu k přijetí drakonických opatření v podobě plošné karantény.

Rizikoví jsou převážně neočkovaní, osoby s poruchou imunity a senioři, jimž od druhé dávky uplynulo víc než pět měsíců a ještě se nepřeočkovali třetí dávkou. Právě těmto skupinám nejvíce hrozí těžší průběh nemoci. Vakcína je přitom v Česku dostupná každému, hrazena je z veřejného pojištění. Třetí dávkou by se však měl přeočkovat každý. 

Omikron v ČR

Nová varianta se poprvé objevila v Jihoafrické republice. Nyní se už nejenže potvrdil její výskyt v několika evropských zemích včetně České republiky, ale dokonce v mnoha z nich tato varianta převládá. První případ omikronu se v Česku objevil na konci listopadu 2021. Touto mutací koronaviru se nakazila šedesátiletá žena z Liberecka zřejmě v Namibii, odkud přicestovala. 

Video se připravuje ...
Koronavirus: Varianta Omikron

Důvodem, proč je omikron asi třikrát nakažlivější než donedávna převládající varianta delta, je mimo jiné to, že má nakažený více viru v horních cestách dýchacích a snadněji nakazí někoho dalšího.

U původních mutací bylo poměrně snadné zjistit, že se jedná o Covid-19. Příznaky byly specifičtější. Nakažení často přicházeli o čich a chuť, měli kašel a zacpaný nos, bolely je klouby a celé tělo. Příznaky mutace omikron se však podle vědců zatím tolik neliší od běžné rýmy, tedy kašel, únava, zacpaný nos a vyčerpání. 

Více o mutaci omikron si přečtěte zde >>>

Covid v ČR – statistika incidence

Covid a kapacita nemocnic

Koronavirus ve světě

Ve statistice nakažených i obětí na milion obyvatel zůstává Česko mezi nejpostiženějšími státy světa. Na covid či na komplikace spojené s covidem dosud zemřelo přes 37 tisíc občanů Česka a další mrtví přibývají každým dnem. V Rusku i ve Spojených státech počet obětí překonává tisíc obyvatel denně. 

S aktuální krizí se potýká celá Evropa. V některých státech už dokonce pomalu zavádějí povinné očkování. Rakousko už si odsouhlasilo, že od února bude povinné očkování. V Německu s povinné očkování odhlasovali pro zdravotníky.  Na Slovensku zatím o povinném očkování uvažují, požaduje ho především slovenský premiér Eduard Heger. Současná vláda Petra Fialy už oznámila, že povinné očkování nechystá. 

Očkování proti covidu

Přestože vakcína postupem času méně a méně chrání proti samotné nákaze, očkování v první řadě zvyšuje ochranu před vážným průběhem choroby vyžadujícím hospitalizaci. Snižuje riziko nutnosti napojení na dechové přístroje a především smrti.

Třetí posilující dávka vakcíny je momentálně doporučována už po pěti měsících. Jak je ovšem vidět i na případu Miloše Zemana, ani třetí dávka dokonale nechrání každého člověka před samotnou nákazou. Ovšem průbeh onemocnění díky ní je mnohem mírnější. 

V České republice má dvě dávky očkování více než polovina populace, ale spousta občanů nad 60 let očkováno dosud nebylo. Tito občané jsou vážným průběhem koronaviru ohroženi nejvíce. V Dánsku, Španělsku či v Portugalsku přesahuje podíl naočkovaných tři čtvrtiny.

Mutace omikron je pravděpodobně odolnější vůči vakcinaci než předešlé mutace. Vakcíny od společností Pfizer a BioNTech vykazují menší účinnost především u lidí, kteří jsou půl roku a déle po očkování. U vakcíny Janssen firmy Johnson & Johnson dokonce vyšlo najevo, že po delší době na mutaci nezabírá vůbec. Proto začaly státy zavádět třetí, posilující dávku vakcíny. Česko není výjimkou.  

Společnost Moderna už oznámila, že zahájila klinické testy nové verze své vakcíny proti covidu-19, která je zaměřená právě na vysoce nakažlivou variantu omikron. 

Jaký vliv má očkování na podíl nemocných a jak v Česku postupuje očkování, můžete sledovat na následujících dvou grafech.

V souvislosti s účinností očkování je třeba brát v potaz rozložení věkových skupin. Vypovídající je mimo jiné údaj průměrného věku hospitalizovaných. Neočkovaní s těžkým průběhem jsou mladší než pacienti s dokončenou vakcinací.

Největší podíl očkovaných je mezi seniory, tedy mezi skupinou, která je k těžkému průběhu nemoci nejnáchylnější i přes podstoupení očkování. I relativně malé procento hospitalizovaných očkovaných seniorů vzhledem k jejich počtu může přispět k tomu, že počty očkovaných a neočkovaných lidí na JIP se na první pohled až tak dramaticky neliší.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery