Cestování do zahraničí: Kam můžete vyrazit? (INFOGRAFIKA) | E15.cz

INFOGRAFIKA: Němci ještě zpřísnili režim na hranicích, ostatní státy zvýhodňují očkované

fry, vku, vaj, duk

Česká republika se pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům nakažených covidem-19. Vyplývají z toho komplikace nejen pro pendlery, kteří se budou muset častěji nechat testovat, ale i pro běžné cestující, kteří musí počítat se zpřísněním kontrol například i na německých letištích. Nejde o jediné změny na hranicích států Evropy i jiných světadílů. Některé země už berou v potaz, zda mají cestovatelé za sebou vakcinaci proti koronaviru. Režim na hranicích všech zemí světa přehledně znázorňuje infografika.

Hlavním omezením pro běžné cesty do Německa je to, že při příjezdu z vysoce rizikové oblasti je nyní nezbytné mít u sebe negativní test, který již není možné nechat si vyhotovit až po příjezdu. I při negativním testu přitom musí lidé nastoupit do desetidenní karantény, kterou ale lze ukončit dalším negativním testem nejdříve po pěti dnech izolace.

Zpřísňují se i kontroly českých pendlerů, ale Bavorsko a Sasko vůči nim budou přistupovat rozdílně. Zatímco Sasko žádá po pendlerech dva testy na koronavirus týdně, pro vstup do Bavorska se musí čeští přeshraniční pracovníci od pondělí nechat testovat každých 48 hodin.

V nadcházejících měsících by podmínky nejen na německých hranicích měly projít změny kvůli probíhající vakcinaci proti koronaviru. Očkování už nyní mají mít bezproblémový vstup na Island, Seychely, do Rumunska a od března na Kypr.

Jak je to s cestováním v praxi

Cestovní mapa světa níže ukazuje, do jakých států světa se zatím mohou Češi vydat. Zdrojem informací je rozcestník ministerstva zahraničí. Instituce v případě nejasností nad momentální situací doporučuje řídit se vyjádřením příslušných zastupitelských úřadů České republiky v dané zemi.

Infografika znázorňuje, za jakých podmínek lze do zobrazených států světa cestovat, respektive vracet se z nich zpět do Česka. Zelená barva značí absenci omezení, oranžová varuje před dodatečnými překážkami. Například na nutnost podstupovat testy na COVID-19. Chcete-li mapu posouvat, vyberte z menu nástrojů po levé straně symbol ✥. Infografiku lze také oddalovat či přibližovat.

O čem svědčí český semafor

Čeští cestovatelé musejí brát v potaz, že semafor ministerstva zahraničí není nadřazen vnitrostátním podmínkám jednotlivých členů unie. Semafor navíc znázorňuje jen podmínky, které platí pro návrat českých občanů z jednotlivých zemí. Nevypovídá ale o tom, zda či za jakých podmínek ostatní státy Evropy Čechy k sobě vůbec pustí.

Mapa znázorňuje zelenou a oranžovou barvou země, případně autonomní oblasti,  bezpečné pro cestování z hlediska nákazy onemocnění COVID-19. Nad rámec vyobrazení na mapě patří mezi země s nízkým rizikem nákazy: Austrálie, Japonsko, Korejská republika, Nový Zéland, Singapurská republika, Thajsko.

Vládní cestovatelský semafor od 25. lednaVládní cestovatelský semafor od 25. lednaAutor: MZV

  1. Zelená (nízké riziko)- cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) mohou přijet do Česka bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.
  2. Oranžová (nízké riziko*)- Vztahuje se pouze na cizince cestující do Česka, čeští cestující z těchto zemí mohou do ČR přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář. Příjezdový formulář a negativní PCR test budou muset před vstupem na pracoviště nebo do vzdělávací instituce v Česku předložit cizinci, kteří sem přijíždějí za prací či studiem, s výjimkou pendlerů.
  3. Červená (vysoké riziko) - cestující z těchto zemí (jak cizinci, tak čeští občané) z pobytu, který přesáhl 12 hodin, musí před vstupem do Česka vyplnit příjezdový formulář a po příjezdu do Česka absolvovat test nebo karanténu. Po návratu českých občanů z těchto zemí platí povinnost před vstupem na území ČR oznámit tuto skutečnost příslušné krajské hygienické stanici vyplněním elektronického Příjezdového formuláře, předložit oznámení hraniční nebo pobytové kontrole a do 5 dnů od vstupu na území ČR se na vlastní náklady podrobit testu, a to pokud orgán ochrany veřejného zdraví v individuálních případech osob nerozhodl o jiných karanténních opatřeních. Výsledek testu je pak nutné oznámit dané hygienické stanici. Povinnost podrobit se na vlastní náklady testu na koronavirus lze splnit také předložením negativního výsledku RT-PCR testu, který byl proveden v členském státě EU a není starší než 72 hodin.

Přečtěte si o zkušenosti s cestou do USA, kterou měl finančník Petr Stuchlík:

Kam (ne)můžeme cestovat v Evropě?

Belgie

Po vstupu do země nutná karanténa, návrat do ČR neomezen.

Dovolená v Česku: Porovnejte domácí skvosty s místy v zahraničí >>>

Británie

Při vstupu nutná karanténa, po návratu test.

Dánsko

Turistům vstup zapovězen, povolené jsou cesty v odůvodněných případech (práce, studium, návštěva rodiny apod.)

Estonsko

Po příjezdu nutná 14denní karanténa. Od 1.9. je možné ji zkrátit na 7 dnů dvěma negativními testy. Po návratu do ČR nutný test, nebo karanténa.

Finsko 

ČR je od srpna ve skupině zemí, ze kterých nelze do Finska volně cestovat. Pro cestující z Česka platí, že mohou do Finska přicestovat jen v odůvodněných případech (práce, rodina, škola). Tyto důvody musí český občan doložit. Po příjezdu je doporučena 14denní karanténa. Při návratu do ČR je povinný test, nebo karanténa.

Francie

Francie požaduje po mnoha lidech přijíždějících do země nově negativní PCR test na koronavirus. Po návratu do Česka je potřeba se otestovat.

Itálie

Nutný negativní test při vstupu do země i návratu do ČR.

Irsko

Po vstupu do země povinná karanténa, po návratu do ČR test.

Island

Cestující s platným potvrzením o prodělané infekci či o očkování proti COVID-19 vyňati z protiepidemilogických opatření na hranici. Jinak je povinná karanténa po vstupu do země.

Kypr 

 Cestování z ČR na Kypr není za účelem turistiky možné. Od března by ale země měla umožnit vstup očkovaným proti COVID-19.

Maďarsko

Maďarsko zakázalo až na výjimky vstup cizincům kvůli rostoucímu počtu případů nákazy koronavirem. Výjimku mají například i osoby, které prokáží, že v posledních šesti měsících překonaly nákazu. Při návratu do ČR je povinný test, nebo karanténa.

Německo

Německo řadí Česko mezi vysoce rizikové oblasti. Hlavním omezením je to, že při příjezdu z vysoce rizikové oblasti je nyní nezbytné mít u sebe negativní test, který již není možné nechat si vyhotovit až po příjezdu. I při negativním testu přitom musí lidé nastoupit do desetidenní karantény, kterou ale lze ukončit dalším negativním testem nejdříve po pěti dnech izolace.

Zpřísnily se i kontroly českých pendlerů, ale Bavorsko a Sasko vůči nim přistupují rozdílně. Zatímco Sasko chce po pendlerech dva testy na koronavirus týdně, pro vstup do Bavorska se budou muset čeští přeshraniční pracovníci nechat testovat každých 48 hodin.

Pokud se čeští řidiči v pohraničí rozhodnou zkrátit si cestu jízdou přes Sasko, splní tím podmínky tranzitu a žádné saské karanténní nařízení neporuší.

Nizozemsko 

Cestující z Česka musejí po příjezdu do země do 10denní karantény. Negativní test na koronavirus nestačí. Po návratu do ČR nutný test, nebo karanténa.

Norsko 

Cestující z ČR do Norska se na hranicích musí prokázat negativním testem na COVID-19 (ne starším než 72 hod) a zároveň jsou povinni nastoupit do 10denní karantény.

Slovensko 

Cestovat do země lze s negativním antigenním testem, po návratu povinné testování.

Slovinsko

Po vstupu do země je pro Čechy až na výjimky povinná dvoutýdenní karanténa. Po návratu do ČR nutný test, nebo karanténa.

Švýcarsko 

Při vstupu do země povinná karanténa. Po návratu do ČR nutný test, nebo karanténa.

Rakousko

Po vstupu do země je nutné nastoupit do karantény, po návratu do ČR podstoupit test.

Rumunsko

Po vstupu do země povinná karanténa. neplatí pro osoby očkované proti viru SARS-Cov-2, pokud od podání druhé dávky vakcíny uplynulo nejméně 10 dní před vstupem do Rumunska nebo přímého kontaktu s covid pozitivní osobou. Po návratu do Česka je povinná karanténa, nebo test.

Polsko

Po vstupu do země nutná karanténa, při návratu do ČR test.

Řecko

Pro vstup do země je nutné předložit negativní test na COVID-19.

Chorvatsko

Vstup do země není omezen. Po návratu je nutné vyplnit příjezdový formulář a podstoupit test na COVID-19.

Bulharsko

Vstup do země není omezen, při návratu netřeba absolvovat test.

Dovolená v Česku autem: Tipy na výlety v Jižních Čechách >>>

Španělsko

Pro vstup do země je nutné předložit negativní test na COVID-19, po návratu test.

Dovolená v Česku autem: Co navštívit v západních Čechách? >>>

Autor: fry, vku, vaj, duk

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.