Koronavirový index PES mírně stoupl. Česko je dál v nejvyšším stupni epidemické pohotovosti | E15.cz

Koronavirový index PES mírně stoupl. Česko je dál v nejvyšším stupni epidemické pohotovosti

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Epidemický index PES po třech dnech na 86 bodech stoupl na 87 bodů. Důvodem nárůstu hodnoty PES je zvýšení zjednodušeného reprodukčního čísla, které udává průměrný počet nakažených koronavirem od jednoho pozitivně testovaného. V pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti tak Česko zůstává od 30. prosince. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

Zjednodušené reprodukční číslo se v pátek ve srovnání se čtvrtkem mírně zvýšilo z 1,11 na 1,2. Vedle toho mírně vzrostl i průměr nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Naopak nižší byl podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. V pátek jich bylo 53,4 procenta, o den dřív téměř 54 procent.

V pátek přibylo v České republice přibylo 13 029 potvrzených případů covidu. Proti čtvrtku zhruba o 1800 méně. S nákazou se nyní potýká 155 730 lidí. To je dosud nejvíce.

Vzhledem k aktuální situaci vláda zatím neuvažuje podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) o zmírnění protiepidemických opatření. Jeho náměstek Vladimír Černý v pátek uvedl, že kapacity nemocnic, které se starají o pacienty s covidem-19, jsou téměř vyčerpané a možnosti jejich zvýšení jsou velmi omezené kvůli nedostatku personálu.

Každý den se teď v Česku objeví kolem 3000 lidí starších 65 let nově nakažených koronavirem. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se nakazili pravděpodobně kolem Vánoc. Lidé nad 65 let mají podle Duška riziko až 32 procent, že budou mít těžký průběh covidu-19 a budou potřebovat hospitalizaci. Zlepšení očekává Dušek po 10. lednu, kdy by se měla začít projevovat přísnější protiepidemická opatření platná od 27. prosince. V nemocnicích se situace podle něj bude stabilizovat nejdříve 15. ledna.

Laboratoře od listopadu zpracovaly přes milion antigenních testů. Počet PCR testů od loňského března přesáhl čtyři miliony. V pátek jich bylo 37 149.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video