Koronavirus se v Česku dál šíří, stoupl počet nových případů i epidemický index | E15.cz

Koronavirus se v Česku dál šíří, stoupl počet nových případů i epidemický index

Podle údajů ministerstva zdravotnictví ve středu 3. února stoupl počet nových případů i epidemický index PES. Klesl ale počet lidí s covidem hospitalizovaných v nemocnicích.
Podle údajů ministerstva zdravotnictví ve středu 3. února stoupl počet nových případů i epidemický index PES. Klesl ale počet lidí s covidem hospitalizovaných v nemocnicích.
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

ČTK, duk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ve středu laboratoře odhalily 9567 nakažených, což je o téměř 1100 více než před týdnem. Proti úterý je nárůst vyšší zhruba o 400. Hodnota epidemického indexu PES pro dnešní den stoupl ze 70 na 71 bodů. Nemocniční péči vyžadovalo ve středu 5811 pacientů s COVID-19, což bylo podle aktualizovaných dat na webu ministerstva zdravotnictví v mezitýdenním srovnání zhruba o 250 pacientů méně. Proti předchozímu dni činil pokles asi 180. Ve vážném stavu je 985 pacientů.

Od začátku epidemie byl nový koronavirus v Česku potvrzen u 1,013.352 lidí. V současné době se s nákazou potýká asi 94 500 lidí. Počet zemřelých stoupl na 16 826.

Zjednodušené reprodukční číslo se po úterním poklesu ve středu vrátilo nad 1,0, což znamená, že epidemie se opět rozrůstá. Poprvé od poloviny ledna stoupl i počet nakažených covidem na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní. Bodová hodnota nadále odpovídá čtvrtému stupni epidemického rizika.

Samotný vzestup reprodukčního čísla z úterních 0,99 na středečních 1,03 by index navýšil o tři body. Dva body ale zdravotničtí statistici ubrali za mezitýdenní pokles podílu pacientů s covidem, u kterých byla infekce prokázána až v nemocnici. Stále jich je kolem 48 procent.

Oproti předchozímu dni ve středu stoupl počet lidí, u kterých byl nový koronavirus odhalen v posledních dvou týdnech. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel jich bylo 896, zatímco v úterý 883. Je to poprvé od 16. ledna, kdy se tento ukazatel v mezidenním srovnání zhoršil. Bodovou hodnotu indexu PES to ale neovlivnilo. 

Naopak v poklesu, byť mírném, pokračuje čtvrtý ze sledovaných parametrů. Tím je počet nakažených za posledních 14 dní mezi seniory v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Bodová hodnota systému PES už od půlky ledna nadále odpovídá čtvrtému stupni epidemického rizika. V platnosti jsou ale protiepidemická opatření odpovídající pátému, nejpřísnějšímu stupni. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ale už skóre systému PES není pro určování opatření relevantní. Prioritou je podle něj snižování počtu hospitalizovaných s covidem.

Autor: ČTK, duk

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video