Německo začalo rušit hraniční kontroly | E15.cz

Německo začalo s rušením kontrol na hranicích, s Českem je ani nezavedlo

ČTK

Německo od soboty zcela zruší, nebo alespoň uvolní kontroly na svých hranicích zavedené kvůli koronaviru, oznámil ministr vnitra Horst Seehofer. Hranice s Lucemburskem přestane Německo kontrolovat zcela, stejný krok se brzy chystá učinit i v případě Dánska. Kontroly hranic s Francií, Rakouskem a Švýcarskem sice budou pokračovat do 15. června, ale v uvolněném režimu. Hraniční přechody s Českem spolková republika nehlídala ani dosud.

Změny hraničního režimu podle Seehofera, který o svých záměrech informoval vládu, umožňuje aktuální vývoj pandemie. Počet nově nakažených se v Německu i v sousedních zemích výrazně snižuje. Když tento trend bude pokračovat, bude podle ministra v polovině června možné úplně otevřít i hranice s Francií, Rakouskem a Švýcarskem.

Do té doby zde sice Berlín počítá s pokračováním kontrol, které však už nebudou systematické, ale pouze namátkové. Nově také budou otevřené všechny hraniční přechody s těmito státy.

Kontroly na hranicích s Francií, Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem spolková republika zavedla 16. března. Prodlouženy byly dosud dvakrát. Hraniční přechody s Českem a trojicí dalších sousedních zemí Německo nekontroluje, také zde jsou ale v pohraniční oblasti četnější hlídky.

V posledních dnech na vládu kancléřky Angely Merkelové stoupal tlak ze strany řady německých politiků, aby hraniční kontroly zrušila a vrátila se k běžnému režimu v rámci schengenského prostoru.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!