Koronavirus - Vláda příliš poslouchá epidemiology, varuje Ludvík | E15.cz

Šéf Motola Ludvík: Vláda příliš poslouchá epidemiology. Bojím se toho, co přijde na podzim

Čestmír Strakatý - Reflex.cz

Hrozící kombinace sezónní chřipky a koronaviru vzbuzuje obavy v řediteli motolské nemocnice a exministru zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi. V rozhovoru pro Prostor X varuje, že virus nezmizel a nikam nezmizí. Koronavirus ale prý provází mimořádná míra strachu, ačkoliv víc lidí zemře kvůli zanedbání péče, podotkl Ludvík s tím, že vláda příliš poslouchá epidemiology a málo další odborníky, třeba imunology.

Možná se už opravdu nakazilo až půl milionu Čechů, říká Ludvík. Nevěří výsledkům studie ministerstva zdravotnictví a tvrdí, že promoření (či imunizace) bude muset populací projít.

Nesmíme udělat tu chybu, že starší lidi s nemocí covid-19 odvezeme do nemocnic, to je poučení před případnou druhou vlnou. Zbytkem společnosti ale má koronavirus projít.

PŘEHLEDNĚ: V Česku nastala další velká vlna rozvolňování omezení

Podle Ludvíka byl strach z koronaviru přehnaný a může za to třeba i to, že nechápeme, jak funguje zdravotnictví v Asii.

Bojí se, že lidé kvůli zkušenosti se současnou pandemií podcení tu opravdu nebezpečnou a smrtící, která přijde. Zároveň se Češi pořád bojí chodit do nemocnic a vázne třeba onkologická péče. Ludvík tak upozorňuje na vlnu rakoviny, která by kvůli tomu mohla přijít.

Jsme jako automobilka, která nevyrábí, říká šéf motolské nemocnice Ludvík
Jeho projev je hitem sociálních sítí. Šířit strach z koronaviru není etické, varuje senátor Žaloudík

Autor: Čestmír Strakatý - Reflex.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!