Velké hudební festivaly letos v létě nebudou | E15.cz

Velké hudební festivaly se v létě neuskuteční. Maximem bude sto lidí, rozhodla vláda

Junioři na Colours
Junioři na Colours
• 
ZDROJ: Dušan Kütner

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Velké kulturní akce, hlavně hudební festivaly s tisíci účastníky se letos v létě v ČR kvůli koronaviru konat nebudou. Po jednání vlády to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Už od 11. kvatna se ale budou moci konat kulturní akce s účastí do 100 lidí, rozhodla vláda.

Vláda také schválila návrh zákona o tom, že místo vrácení vstupného budou moci organizátoři kulturních akcí dát zákazníkům vouchery na příští kulturní akci.

„Tisícihlavé mezinárodní festivaly jsou něco, co si hygienici ani ministerstvo zdravotnictví představit nedovede. Říkám to definitivně. Budeme se samozřejmě bavit, co bude v létě možné. To vám ale teď neřekne nikdo z nás, protože to bude věcí toho, jak se vyhodnotí první krok (účast 100 lidí), jak se to projeví,“ řekl Zaorálek.

Zákon o možnosti odložení vrácení vstupného půjde podle Zaorálka v pondělí do Sněmovny. „Nejrychleji, když všechno půjde optimálně, by mohl být schválen v polovině května,“ uvedl. Od okamžiku účinnosti zákona se začne počítat ochranná lhůta, podle návrhu zákona by byla až do 31. října příštího roku. Znamená to, že bude možné odložit dobu, kdy pořadatelé buď vrátí peníze, nebo vystaví voucher. Ochranná lhůta má chránit organizátory kulturních akcí, pokud by po nich chtěli všichni najednou vracet vstupné.

Rozhodnutí vlády se může týkat takových akcí, jakou jsou Colours of Ostrava, Rock for People či Let it Roll. Podle průzkumu, který vznikl mezi organizátory akcí podepsanými pod iniciativou Na rok zavřeno, zatím v souhrnu registrují zhruba 50 milionů korun zmařených výdajů.

Důležité pro budoucnost festivalů bude, zda budou chtít lidé hromadně vracet vstupné. Jen ředitelka festivalu Colours of Ostrava Zlata Holušová odhadla ztráty na 30 až 50 milionů korun.

Autor: ČTK, bru

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video