Roušky v MHD: Podle ministra zdravotnictví se vrátí na podzim | E15.cz

Vojtěch plánuje návrat povinného nošení roušek v MHD. Od října nebo listopadu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO)
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO)
• 
ZDROJ: ČTK / Kateřina Šulová

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Roušky v městské hromadné dopravě by se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohly znovu nosit od října či listopadu. Ke koronaviru se totiž přidají další respirační viry a později i chřipka, řekl Vojtěch při návštěvě firmy Diana Biotechnologies, která vyvinula nový přístroj na testování vzorků na COVID-19. Podle ministra bude na podzim kvůli vyloučení jiných nákaz také třeba víc testovat.

„Určitě to bude věc, kterou budeme zvažovat, abychom zabránili šíření infekce v době, kdy tu bude kolovat celá řada dalších respiračních virů, a situace tím pádem bude určitě složitější než je dnes,“ řekl Vojtěch k možnosti nošení roušek na podzim.

Přesný termín se bude podle něj teprve určovat podle výskytu koronaviru, ale i ostatních infekcí dýchacích cest. Neočekává, že by se roušky znovu nosily i venku. „Ale minimálně roušky v místech, kde se koncentruje větší množství osob a není možné dodržovat žádné sociální odstupy, což je případ přeplněných tramvají a autobusů,“ dodal.

V současné době jsou roušky povinné jen v pražském metru a v MHD v regionech, kde je více nakažených jako v Moravskoslezském kraji nebo nově na Jihlavsku. Povinnost nosit rousky v interiéru opět platí také pro okres Kutná Hora. Dál se musí nosit také v lůžkových zdravotnických zařízeních a domovech pro seniory a také při akcích ve vnitřních prostorách pro více než sto lidí.

Povinnost používat mimo domov roušku či jiné zakrytí nosu a úst zavedla česká vláda kvůli pandemii koronaviru od 19. března. K prvnímu zmírnění tohoto opatření přistoupil kabinet 25. května, odkdy mohli lidé venku odložit roušky, pokud zachovají od ostatních aspoň dvoumetrový odstup.

Autor: ČTK, bru

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video