Bitcoin lze používat k menším platbám, poplatky klesly | e15.cz

Bitcoin lze opět používat na mikroplatby, poplatky razantně zlevnily

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: profimedia
Jaroslav Bukovský

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Platba bitcoinem se může brzo změnit z módní záležitosti v každodenní rutinu. Hovoří pro to alespoň dramatický propad poplatků spojených s každou bitcoinovou transakcí. 

Průměrný poplatek nyní vyjde na něco přes půl dolaru, což je osmdesátkrát méně, než tomu bylo na sklonku loňského roku, a zároveň nejméně za poslední rok. Mediánová hodnota se podle portálu Bitcoin Fees dokonce pohybuje v desetinách dolaru (jednotkách korun) a neobvyklé nejsou ani případy, kdy se platba bitcoinem bez prodlení potvrdí i při nastavení zlomku této mediánové hodnoty.

Zaplatit stále ještě nejpopulárnější virtuální měnou je levnější díky ochlazení zájmu burziánů o bitcoin i účinnějším formám jeho převodů.

„Jednou z příčin poklesu poplatků je zavádění technologických vylepšení, která mají celé bitcoinové síti ulehčit,“ říká Radomír Eliáš z české kryptoměnové burzy NakamotoX.

Novinka platby sdružuje, a tím účtovaný poplatek dělí mezi více transakcí. Podle znalců rovněž polevil mediální kryptoměnový humbuk a bitcoinů proteklo mezi lidmi podstatně méně. „Platí, že čím méně transakcí je prováděno, tím jsou levnější,“ připomíná ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Průměrný poplatek z bitcoinové transakce (v dolarech, ke konci měsíce)Autor: E15

Zatímco ještě v polovině prosince probíhalo podle dat serveru bitinfocharts den co den zhruba půl milionu bitcoinových transakcí, během letoška klesl jejich objem pod půl milionu.

Propad urychlilo například i odmítnutí možnosti platit bitcoinem u velkých hráčů z byznysu videoher. Právě vysoké poplatky uvedla jako důvod pro stopku bitcoinu na sklonku loňského roku herní platforma Steam, kde byl bitcoin hojně využíván.

„Dalším důvodem nižších poplatků je vylepšení SegWit, které zmírňuje dopad hustého transakčního provozu bitcoinového ekosystému, čímž snižuje tlak na růst poplatků,“ uvádí ekonom Cyrrusu Lukáš Kovanda.

Poplatky prý ale mírně zdraží v důsledku silnějšího růstu ceny samotného bitcoinu. „Poplatky se totiž účtují v bitcoinech a při zvýšení ceny bitcoinu je nominálně stejně vysoký poplatek po převodu do dolarů či korun dražší,“ dodává Křeček.

Kryptoměny

NFT Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery